Jakie buty w góry?

Podróże    
ocena

Buty w górach to podstawa. Niewygodną bluzkę zawsze możemy zdjąć, w przypadku butów sprawa nie jest już taka prosta. Ważne też, by były to buty wygodne, dostosowane do górskich warunków, na odpowiedniej podeszwie. Zdecydowanie nie powinny to być delikatne sandały czy trampki. W takich butach oczywiście da się wejść na szczyt, bo jak wiadomo Polak potrafi, ale chodzi też o to, by nie utrudniać górskich wędrówek innym i zejść bezpiecznie na dół. Jeszcze jedna ważna kwestia, wcale nie musimy wydawać fortuny, by w odpowiednie buty się zaopatrzyć.

Jakie buty w góry?

Fot. Katarzyna Olchowska

Wybór dobrej jakości butów w polskich sklepach jest naprawdę spory. Nie musimy jednak od razu kupować butów, w których wejdziemy na lodowiec. Mogą pojawić się też głosy, że dla chętnego nic trudnego i wejdzie na szczyt we wszystkim. Też prawda, ale na to pozwolić sobie mogą tylko szczęściarze albo osoby, które mają bardzo duże doświadczenie w górskich wędrówkach. W butach dostosowanych do górskich wypraw jest po prostu bezpieczniej i wygodniej. Osoba, która już zdecyduje się na kupno takich właśnie butów szybko poczuje różnicę i nie będzie chciała chodzić po górach w niczym innym. Kupując odpowiednie obuwie, warto zwrócić uwagę na podeszwy i usztywnienie kostki. Powód jest bardzo prosty. W górach bardzo łatwo pośliznąć się, co niestety może skończyć się tragicznym w skutkach upadkiem. Łatwo też o skręcenie kostki, a w takiej sytuacji możemy zapomnieć o dalszej wędrówce.

buty trekkingoweFot. sxc.hu

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z górskimi wyprawami, możemy zdecydować się na lekkie buty trekkingowe, które są dostostowane do mniej wymagających wypraw w góry, a przy okazji spokojnie można w nich wybrać się na spacer po lesie czy chodzić w nich na co dzień po mieście. Są one lżejsze od typowych górskich butów, których powinno używać się przede wszystkim w górach. Lekkie buty trekkingowe mają już odpowiednio dobraną podeszwę, wnętrze wyłożone oddychającymi materiałami i powinny ochronić nasze stopy przed przemoczeniem. Mogą służyć jako buty wyprawowe albo buty codziennego użytku w chłodniejsze dni. Buty te dostępne są w bardzo różnych cenach i każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Na wyprawy w ekstremalnych warunkach potrzebujemy butów dostosowanych do wypraw wysokogórskich. Są one wyposażone w specjalne podeszwy Vibram, która sprawdza się w bardzo trudnych warunkach. Ułatwia wchodzenie i schodzenie po kamienistych stokach. Gwarantuje świetną przyczepność do różnego rodzaju podłoża. Są to buty, które mają dodatkowe wzmocnienia, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzieki membranie Gore-Tex buty nie przemakają, ale taką funkcję powinny mieć wszystkie buty wyprawowe, także te lżejsze. Za buty górskie, które są dostosowane do wędrówek w bardzo trudnych warunkach, musimy zapłacić sporo, ale na taki zakup decydują się już zazwyczaj doświadczeni turyści, którzy wiedzą, za co płacą i dlaczego właśnie tyle.

Wybierając się do sklepu, dobrze wiedzić już, w jakie góry jedziemy. Sprzedający na pewno polecą nam co innego w Bieszczady, a co innego w Tatry. Latem warto mieć na nogach buty nieco lżejsze, a dobrze oddychające. Z zakupem nie ma co się śpieszyć, bo raz kupione dobre buty zazwyczaj służą nam przez długie lata. Warto też czekać na promocje i kupić bardzo dobre buty w atrakcyjnej cenie.

Jak często wybieracie się na wyprawy w góry? Wolicie turystyczne trasy czy te bardziej wyczynowe?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz