Jakie kraje warto zwiedzić?

Podróże    
ocena

Każdy wie, że aby obejrzeć starożytne zabytki, warto wybrać się do Egiptu, Włoch, Grecji. Aby podziwiać cuda przyrody, należy ruszyć do USA, Australii, Skandynawii. Walory Francji, Hiszpanii czy Indii też są powszechnie znane. Tymczasem na świecie jest wiele fascynujących, ale „nieodkrytych” wciąż krajów. Przyjrzymy się trzem takim, które leżą w niedużej odległości od Polski.

Jakie kraje warto zwiedzić?

fot. Michał Osienkiewicz

„Nieodkryte” kraje to te, do których rzadko zaglądają turyści. Duża część tych państw ma do zaoferowania równie wiele, a czasem nawet i więcej niż miejsca, w których odwiedzających liczy się w milionach. Można w nich zobaczyć nie tylko ciekawe zabytki, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy i dobrze wczuć się w klimat nieobleganego przez turystów kraju.

Syria

Wspaniałe starożytne zabytki – zamki krzyżowców, ruiny teatrów, a nawet całych miast, jak te w Palmirze – mogą dorównywać podobnym obiektom we Włoszech i Grecji. W najstarszym wciąż zamieszkałym mieście świata, czyli Damaszku, znajdziemy urokliwe wąskie uliczki i jeden z najpiękniejszych meczetów na świecie. Zabytki kultury chrześcijańskiej, żydowskiej i – przede wszystkim – muzułmańskiej, skupione są w drugim co do wielkości mieście Syrii – Aleppo. Pozostałości cywilizacji dawnej Mezopotamii odnajdziemy w Mari i w Dura Europos. Ponadto Syria oferuje przepiękne wybrzeże Morza Śródziemnego z plażami w Latakii i skalistym brzegiem w Jabli.

W Syrii poczuć można jeszcze autentyczny klimat Orientu, tylko gdzieniegdzie przesiąknięty komercyjnym duchem turystyki z Zachodu. Na bazarze możemy kupić autentyczne rękodzieła i przyprawy. Ponadto jest to kraj, w którym turyści witani są niezwykle gorąco, a ceny większości produktów i usług są bardzo niskie.

Albania

Albania wydaje się najbardziej tajemniczym państwem Europy. I rzeczywiście, choć Albania ma wiele do zaoferowania, trudno znaleźć kogoś, kto choć raz wybrał się do tego bałkańskiego kraju. W wielu miejscach można tu dostrzec świadectwa trudnej historii. Tysiące bunkrów wybudowanych na wybrzeżu to pozostałość po rządach Envera Hodży, który panicznie obawiał się inwazji Związku Radzieckiego. Miłośnicy gór na pewno docenią północne obszary Albanii. Warto tu zajrzeć do miasta Szkodra i podziwiać jego panoramę z twierdzy Rozafat lub wybrać się nad polodowcowe jezioro Lure.

Zwolennicy plażowania pokochają Albanię za jej południową część, a zwłaszcza za miasto Saranda, zwane stolicą „albańskiej riwiery”. Niedaleko stamtąd do Butrint – starożytnych ruin amfiteatru, murów obronnych oraz łaźni rzymskich. Nie mniej do zaoferowania ma środkowa część kraju: Tirana ze swoimi muzeami i meczetem Ethem Beya, Durres i jego pozostałości amfiteatru oraz pałacu ostatniego króla Albanii czy Berat, zwane miastem tysiąca okien.

Wyspy Owcze

To terytorium zależne Danii, położone pośrodku trójkąta, którego ramiona wyznaczają: Islandia, Norwegia i Szkocja. Niewielki kraj liczy sobie zaledwie 50 tysięcy mieszkańców. Jak jednak wskazuje nazwa, to nie człowiek jest dominującym stworzeniem na wyspie. I faktycznie – owiec jest tam blisko dwa razy więcej niż ludzi.

Najwspanialszą atrakcją tego kraju jest jego przyroda. Góry i ich najwyższy szczyt, tj. Slattaratindur (882 m n.p.m.), nadmorskie klify Vestmannabjorgini i jaskinie na Nólsoy i Hester stanowią o unikalnym krajobrazie archipelagu. Ponadto warto obejrzeć zabytki w Kirkjubour – ruiny katedry oraz kościół z XII wieku. W Tórshavn, a dokładnie w dzielnicy Tinganes, możemy obejrzeć ciekawą starówkę złożoną w większości z drewnianych, obrośniętych trawą budynków. To tutaj znajduje się dzisiaj siedziba parlamentu.

Jakie inne kraje moglibyście polecić? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz