Jakie miasta Europy warto zwiedzić?

Podróże    
ocena
Odpowiadając na pytanie, co warto zobaczyć w Europie, należałoby raczej zapytać, czego NIE warto w niej odwiedzić. Jest to kontynent o prawdopodobnie najbardziej złożonej historii, kulturze, na którym przewinęło się tyle nurtów, stylów, władców, religii, obyczajowości, że każdy element jej dziedzictwa zasługuje na uwagę.

Jakie miasta Europy warto zwiedzić?

sxc.hu

Jeżeli wybierać jednak takie „The best of...”, powinny być to przede wszystkim miasta, bo to one stanowiły trzon rozwoju Europy. Oto subiektywna lista najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie.

Florencja – Włochy. Dawne centrum kultury europejskiego dobrobytu. Florencja jest jednym z najbardziej malowniczych i przyjemnych miast na kontynencie. Podczas spaceru po Piazza della Signoria, gdzie roi się od ludzi, sklepów, kawiarni i posągów można przekonać się o żywotności tego miasta. Medyceuszom, potężnej rodzinie z epoki renesansu, zawdzięcza miasto z kolei Piazzę San Lorenzo, tuż obok katedry, imponującej czerwoną kopułą, która dominuje nad okolicznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

Sankt Petersburg – Rosja. To najdalej na północ wysunięte miasto europejskie z ponad milionem mieszkańców przez ponad trzy wieki było politycznym i kulturalnym centrum Rosji. Jego pałace zawiodą nas do świata carów i księżniczek, które doprowadziły do stworzenia z Rosji światowej potęgi. Koniecznie należy przejść przez Plac Pałacowy, jeden z najbardziej imponujących w Europie, a następnie odwiedzić Fortecę Piotra i Pawła, a ostatecznie przenieść się do Wyspę Wasilewskiego, gdzie można nacieszyć się najpiękniejszym widokiem na miasto.

Santorini – Grecja. Romantyczną atmosferę miasteczko zawdzięcza słynnym, białym domom zbudowanym na szczycie skały nad morzem, tak jak na starej pocztówce, wraz z bardzo drobnym, ciemnym piaskiem oraz wykwintnej, tradycyjnej kuchni  – esencji greckiego smaku życia.

Edynburg – Szkocja. To miasto łączy stare z nowym w bardzo dziwny sposób: oprócz wiekowych zamków i pensjonatów, znajdziemy to także kluby nocne, żywe i pełne bawiących się studentów Uniwersytetu w Edynburgu. Należy przede wszystkim odwiedzić Zamek w Edynburgu dominujący w centrum miasta. Spacer po kolorowej Victoria Street, a następnie niezapomniana panorama na miasto z Calton Hill to świetna recepta na zwiedzanie.

Rzym – Włochy. Położony nad Tybrem, wieczny Rzym od wieków był stolicą Republiki Rzymskiej, Cesarstwa Rzymskiego, Kościoła rzymskokatolickiego, a w końcu nowoczesnych Włoch. Wśród najsłynniejszych atrakcji wymienić można m.in. Koloseum i Kolumnę Trajana, Forum Romanum czy Schody Hiszpańskie. Odwiedzić należy również koniecznie Watykan z jego monumentalną Bazyliką i Placem św. Piotra oraz zapierającą dech w piersi Kaplicą Sykstyńską.

Praga – Czechy. Kościoły i budynki, które wydają się być zaczerpnięte z opowieści braci Grimm, Stare Miasto i malownicze położenie nad rzeką sprawia, że Praga jest szczególnie popularna nie tylko wśród Czechów. Klimatyczne kawiarnie i tawerny z regionalnym piwem przyciągają z równie dużą siłą co historyczne Hradczany – stary zamek praski górujący nad miastem.

PragaFot. sxc.hu

Barcelona – Hiszpania. Styl, gust i cudowna architektura Gaudiego. W Barcelonie można spędzić kilka miesięcy i nadal nigdy nie mieć jej dość. Nigdy nie śpiąca La Rambla rozbrzmiewa śmiechem przechodniów, nawoływaniem kwiaciarek, sprzedawców ptaków, artystów i właścicieli kawiarni i restauracji. Sagrada Familia, żyjąca własnym życiem, niedokończona jeszcze katedra nie ma sobie podobnych na świecie. A to wszystko nad brzegiem turkusowego morza.

Wenecja – Włochy. Jest to miejsce, którego nie trzeba reklamować. Plac i Bazylika św. Marka to już kult sam w sobie, a poprzecinane setkami kanałów, miasto na wodzie nikogo nie zawiedzie. Wspaniała architektura, która inspirowała artystów na całym świecie spogląda tu na nas swym wiekowym okiem z każdego roku, każdego budynku, każdego gzymsu.

WenecjaFot. sxc.hu

Paryż – Francja. Spoglądając na Paryż z wysokości wypełnionego artystami Montmartre, podziwiając imponującą swą intrygującą architekturą Wieżę Eiffla, wijącą się nitką Sekwanę, monumentalną Katedrę Notre-Dame można uznać, że wszystko się już na świecie widziało. A to jeszcze nie koniec! Bo Paryż ma jeszcze Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, cmentarz Pere Lachaise, no i przede wszystkim Luwr.

Jakie jest Wasze ulubione europejskie miasto? Co Was w nim zachwyciło? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz