Jakie miejsca na świecie warto odwiedzić?

Podróże    
ocena

Cuda wzbudzają zarówno nasz podziw, respekt jak też nawet lęk. Nie od dziś ludzie zachwycają się tym, co efektowne i spektakularne. Siedem Cudów Świata to umowne pojęcie odnoszące się do najbardziej popularnych pod względem turystycznych miejsc. Chociaż ciężko jest wyłonić te najbardziej godne naszej uwagi, warto sięgnąć do swoistego turystycznego przewodnika z czasów starożytnych i poznać najbardziej a przy tym najczęściej odwiedzane miejsca w czasach antycznych. Oczywiście, planując wymarzoną podróż, warto też oczywiście rozważyć tzw. Siedem Cudów Świata Średniowiecznego.

Jakie miejsca na świecie warto odwiedzić?

photoxpress.com

Niestety, tylko jeden z siedmiu cudów świata starożytnego przetrwał do dziś. Najbardziej znanym obiektem z tej zaszczytnej listy jest Piramida Cheopsa znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu. Wzniesiona około 2560 r. p.n.e. budowla wciąż budzi podziw odwiedzających ją tłumnie turystów i archeologów ze wszystkich zakątków świata. Współczesnym turystom nie jest już dane podziwiać innych popularnych w czasach antycznych atrakcji jak chociażby Świątyni Artemidy w Efezie, Posągu Zeusa w Olimpii, Latarni Morskiej na Faros czy Wiszących Ogrodów Semiramidy.

Warto wspomnieć tutaj o kolejnej liście, a mianowicie „Siedmiu Cudach Średniowiecza”. Chociaż lista ta nie powstała, jak sama nazwa wskazuje, w okresie wieków średnich, nie ulega wątpliwości, że jej zawartość stanowi prawdziwą gratkę dla turystów. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych, czyli Stonehenge w pobliżu angielskiej miejscowości Salisbury. Chociaż obiekt do dziś budzi tajemnice, najprawdopodobniej wzniesiono go jako wyraz kultu księżyca i słońca. Kolejnym najczęściej wymienianym obiektem na w/w liście jest rzymskie Koloseum – zabytek, który właściwie nie wymaga przedstawienia. Symbol i wizytówka stolicy Włoch wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów od stuleci stanowi główny punkt wycieczek po Wiecznym Mieście. Będąc we Włoszech, warto też uwzględnić wizytę w Pizie, gdzie znajduje się słynna Krzywa Wieża (również widniejąca na liście cudów świata). Tę jedną z najbardziej znanych budowli na świecie odwiedza rokrocznie co najmniej 10 milionów turystów.

Oddalmy się trochę od Europy i wybierzmy do Chin, gdzie podziwiać można Wielki Mur – imponujący system obronny będący największą budowlą tego typu na wszystkich kontynentach. Pośród średniowiecznych cudów świata wymienia się także najsłynniejszy stambulski kościół Hagia Sophia, pełniącą funkcję buddyjskiej pagody Porcelanową Wieżę w Nankinie czy Katakumby Kaum asz-Szukafa w Aleksandrii.

UWAGA!

Właściwie lista cudów świata nigdy raczej nie zostanie zamknięta, wciąż bowiem powstają jej aktualizacje. Każdy z nas może jednak stworzyć swój własny katalog miejsc, które chcemy koniecznie obejrzeć. W ramach możliwości finansowych, warto jest odkrywać zarówno miejsca doceniane już przez starożytnych podróżników, jak i te, które stanowić będą nasze własne, prywatne „cuda”.

Gdybyście dysponowali odpowiednimi środkami i czasem, dokąd pojechalibyście już, zaraz, w tej chwili? :) Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz