Jakie wycieczki fakultatywne warto wybierać?

Podróże    
ocena
Wybierając wczasy zorganizowane, pobytowe w jednym z polskich biur podróży, na pewno zostaniemy skonfrontowani z szeroką ofertą lokalnych wycieczek fakultatywnych. Tego typu wypady na miejscu pobytu mają umożliwić tzw. turystom "stacjonarnym" zwiedzenie choć niektórych atrakcji danego kraju czy regionu.

Jakie wycieczki fakultatywne warto wybierać?

photoxpress.com

Dla tych, którzy nie zdecydowali się na tzw. objazdówki, lecz mimo to nudzi ich całotygodniowe plażowanie czy opalanie przy basenie, touroperatorzy proponują krótsze bądź dłuższe wypady fakultatywne. Pierwszym podstawowym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, wybierając wycieczkę na miejscu wypoczynku, jest to, co tak na prawdę chcemy odkryć w czasie tego typu wyjazdu. Czy interesują nas zabytki? Zwiedzanie typowo historyczne? Czy może bardziej fascynuje nas przyroda, geografia, zaskakujące krajobrazy? Być może najbardziej pragniemy odkryć kulturę, obyczaje, tradycje danego ludu, grupy religijnej, etnicznej?

Oferty wycieczek fakultatywnych dzielą się bowiem zazwyczaj właśnie na te trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się wszelkiego rodzaju wieczorki folklorystyczne, przedstawienia ludowe, połączone zazwyczaj z kolacją z tradycyjnym, regionalnym jedzeniem. Przed wyborem tego typu atrakcji na wymarzony wyjazd fakultatywny warto jednak zaczerpnąć opinii kogoś, kto już z niego skorzystał. Zdarzają się bowiem przedstawienia kiczowate, niemające nic z tradycją wspólnego, z posiłkiem, po którym sensacje żołądkowe są gwarantowane. Koszt takich wieczorków to około 30-40 euro w zależności od destynacji.

Jeżeli mamy ochotę na poznanie przyrody i geografii odwiedzanego kraju możemy skorzystać z oferty wycieczek krajobrazowych po najpiękniejszych wodospadach, górach, wąwozach itp. W tym wypadku warto jednak prześledzić na mapie trasę wyprawy, aby przekonać się, czy nie jest np. konieczne pokonanie tysiąca kilometrów, aby zobaczyć wodospady, w których np. w okresie letnim może nie płynąć ani kropla wody. Niektóre atrakcje geograficzne mogą być bowiem interesujące wyłącznie w określonej porze roku bądź w odpowiednich warunkach klimatycznych (np. po deszczu).

Ceny takich eskapad mogą być bardzo różne, w zależności od tego jak łatwo dostępny jest teren, czy miejsce odwiedzić można autokarem lub minibusem, czy konieczny jest np. samochód terenowy. Dla przykładu: cena dwudniowej wycieczki krajoznawczej na Saharę z Marrakeszu do wydm M'Hamidu w Maroku, jeepem z napędem 4x4 to wydatek około 3000 Dh (około 280 euro) od osoby, lecz jednodniowa wycieczka po rezerwacie przyrody Souss-Massa, w rejonie Agadiru to niecałe 40 euro.

Zwiedzanie „zabytkowe” jest jednak najpopularniejsze, a wybór wycieczek fakultatywnych pozwalających na zgłębianie tajników historii, cywilizacji i architektury jest generalnie najmniej problematyczne. W każdym kraju znajdują się miejsca „nie do przegapienia”, owiane legendami, o których marzy się całymi latami. Tak jak piramidy w Egipcie, Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum czy paryska Wieża Eiffla. Należy jednak liczyć się z możliwością często bolesnego zawodu w przypadku takich „mitycznych” atrakcji. Często mocno komercyjne, tonące w tłumie turystów tracą swój urok. Dlatego czasem może warto zdecydować się na wycieczkę fakultatywną do mniej komercyjnych miejsc, aby te z okładek przewodników zachowały w naszej świadomości swą tajemniczą aurę.

UWAGA!
W kwestiach praktycznych - dobrym pomysłem jest również zapoznać się z ofertą wycieczek fakultatywnych lokalnych agencji turystycznych. Po sprawdzeniu opinii na ich temat w Internecie można wybrać się dzięki tego rodzaju regionalnym organizatorom na niepowtarzane i niekomercyjne wyprawy, często znacznie tańsze niż te proponowane przez polskich touroperatorów. Czasem mogą to być biura podróży w danym kraju, niekiedy agencje otwierane coraz częściej przez Polaków mieszkających zagranicą.

Korzystaliście kiedyś z oferty wycieczek fakultatywnych? Warto było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz