Kobieta w podróży – bezpieczeństwo

Podróże    
ocena

Kobieta zanim wyruszy w podróż zada sobie tysiąc pytań, mężczyzna w tym czasie pakuje się i wsiada do samolotu. Cały problem w tym, że kobiety wciąż obawiają się, że sobie nie poradzą. To jest najmniejszy problem w czasie podróżowania, bo panie radzą sobie prawie zawsze. Bardziej powinny obawiać się nocy w niebezpiecznych dzielnicach, kulturowych różnic, które wyznacza kobiecie konkretne miejsce w społecznej hierarchii czy brak stanowczości wobec męczących tubylców. Mając jednak świadomość tych zagrożeń można się przygotować i do takiej wyprawy. Tym samym dołączając do coraz większego grona podróżujących po świecie samotnie kobiet, które na co dzień zajmują się dziećmi, mężem i gotowaniem obiadów.

Kobieta w podróży – bezpieczeństwo

photoxpress.com

Jest wiele kobiet, które nie wyruszają w podróż, bo... i tu następuje długa lista powodów: dziecko, mąż, awans w pracy, ślub przyjaciółki, a co rodzina powie itd., po chwili zastanowienia okazuje się, że tak naprawdę nie mamy odwagi odkopać starej listy, na której zapisałyśmy kiedyś miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. A marzyłyśmy o wyjeździe do Nowej Zelandii, Tajlandii czy Brazylii. By zrealizować te marzenia potrzebujemy pieniędzy na bilet, dobrego przewodnika i odwagi.

Nikt nie powiedział, że od razu musimy jechać na odludzie, spać w szałasie i jeść to co dam nam natura. Na pewno znajdziemy dla siebie miejsce na świecie, które jest niezwykłe, a jednocześnie nie będzie tam problemu z noclegiem w przyzwoitych warunkach, jedzeniem w miejscowych restauracyjkach i licznymi atrakcjami, które nie pozwolą na nudę. Same możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na noclegi powinnyśmy wybierać sprawdzone hostele. Meldujmy się w nich o przyzwoitych porach, by w przypadku braku miejsc, mieć czas na znalezienie nowej bazy noclegowej.

kobieta w podróżyFot. Katarzyna Olchowska

Samotna kobieta prawie zawsze narażona jest na męskie zaczepki. Jeśli nie życzymy sobie męskiego towarzystwa, dobrze jest szybko dać do zrozumienia, że jesteśmy zajęte. Obrączka na palcu może załatwić sprawe bez używania zbędnych słów. Oddzielną sprawą jest kwestia kobiecego stroju. W podróży dbamy zazwyczaj o wygode, ale z racji przebywania w krajach o wysokiej temperaturze pozwalamy sobie na krótki spodenki czy bluzki na ramiączkach. Tu ważna sprawa, kobiety jadące np. na Bliski Wschód, muszą pamiętać, żeby zakryć ramiona, kolana i łokcie. Strój powinnien być też luźny, a w niektórych państwach wymagana jest też chusta na głowie. W krajach muzułmańskich kobiety, które podróżują bez mężczyzny, muszą liczyć się także z innymi niepisanymi zasadami. W Iranie np. w środkach komunikacji publicznej są oddzielne wagony dla kobiet, a panie bez mężczyzny w autobusach muszą siedzieć w przedniej części pojazdu. Wybierając się do danego kraju warto sprawdzić czy kobieta jest tam traktowana w inny niż znany w Europie sposób. Może to nam oszczędzić w czasie podróży zbędnych kłopotów.

Kobieta zupełnie niepotrzebnie obawia się, że będzie źle traktowana. Miejscowi zazwyczaj dużo szybciej pomogą samotnej kobiecie niż mężczyźnie. Spokojnie więc pytajmy o drogę, noclegi i inne niezbędne nam informacje. Miejscowi w razie potrzeby na pewno pomogą nam dotrzeć na dworzec i kupić bilet.

Kobieta w podróży wcale nie musi być sama. Jeśli marzymy o wielkiej wyprawie, a jedyną przeszkodą jest strach przed samotną drogą, powinnyśmy poszukać sobie towarzystwa kogoś w takiej samej sytuacji. We dwie zawsze raźniej. Towarzysza podróży można znaleźć wśród znajomych albo na internetowych forach, które są kopalnią ludzi z takimi pasjami jak nasze.

Na co kobiety powinny uważać w podróży? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz