Kopalnia złota w Złotym Stoku - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku to miejsce, w którym można zapoznać się z historią wydobycia tego bezcennego kruszcu. Kopalnia złota działała do lat sześćdziesiątych XX wieku. Dzisiaj turyści mogą zwiedzać dwie sztolnie. W jednej z nich znajduje się jedyny w naszym kraju podziemny 8-metrowy wodospad.

Kopalnia złota w Złotym Stoku - zwiedzanie

sxc.hu

Pierwsze informacje o wydobywaniu złota w Złotym Stoku pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, choć niektórzy uważają, że kruszec pozyskiwano tu dużo wcześniej. Już w połowie XVI wieku działało tu około 150 sztolni, w których co roku wydobywano 60 kg cennej substancji. W Złotym Stoku powstało także mennica, która biła monety. Jej budynek zachował się do czasów współczesnych. Kruszec wydobywany w tej kopalni otrzymała królowa hiszpańska Izabela z przeznaczeniem na sfinansowanie wyprawy (chodzi o odkrycie Ameryki) Krzysztofa Kolumba. Kolejną ciekawostkę stanowi fakt, że zakład ten był przez wiele lat dostawcą arszeniku. Kopalnia w Złotym Stoku działała ponad 700 lat. W tym okresie wydobyto tutaj około 16 ton czystego złota.

Od 1996 roku turyści mogą zwiedzać obiekt dzięki uruchomieniu Podziemnej Trasy Turystycznej "Kopalnia Złota". Udostępniono im trzy sztolnie: „Sztolnię Gertuda", „Sztolnię Czarną Górną" z podziemnym wodospadem i „Sztolnię Czarną Dolną”. Podczas zwiedzania można przejechać się „Pomarńczowym Tramwajem”, podziwiać ekspozycję muzealną, zobaczyć słynny Chodnik Śmierci i spotkać się tam z Gnomem. Oprócz klasycznego muzeum proponuje dodatkowe atrakcje na życzenie. Klasyczne zwiedzanie kopalni można połączyć z podziemnym spływem łodzią, płukaniem złota, pokazem i odlewaniem pamiątkowych sztabek, wspinaczką na sztucznej ściance alpinistycznej, pokazem produkcji papieru czerpanego czy wybiciem pamiątkowej monety.

Można uzyskać Certyfikat Zdobywcy Kopalni Złota. Miłośnikom mocnych wrażeń proponujemy zwiedzanie kopalni z fabułą (rywalizacja małych grup) oraz ekstremalne (po chodnikach niedostępnych dla turystów). W obu przypadkach uczestnicy muszą wykonać szereg różnych zadań (np. odczytać hasło napisane na ścianie czy napełnić rury wodą) i pokonać przeszkody (zadania zręcznościowe np. pokonanie labiryntu). W bezpośrednim sąsiedztwie kopalni znajduje się park linowy, który powstał jako jeden z pierwszych w Polsce.

UWAGA!

Kopalnię w Złotym Stoku można zwiedzać w sezonie letnim oraz zimowym. Jednak niezależnie od pory roku, należy zawsze pamiętać o ciepłym ubraniu i wygodnym obuwiu. Zanim zdecydujemy się na wyjazd do Złotego Stoku, należy też wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy czuje się dobrze pod ziemią.

Zwiedzaliście kiedyś kopalnie złota? Uważacie, że warto wybrać się do Złotego Stoku? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz