Kotlina Jeleniogórska - informacje

Podróże    
ocena

Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar u podnóża Karkonoszy zajmujący powierzchnię ponad 100 km2. Na tym niewielkim obszarze znajduje się 30 zabytkowych obiektów otoczonych pięknymi parkami. Są to pałace, zamki i dwory, które reprezentują różne style architektoniczne.

Kotlina Jeleniogórska - informacje

Pałac w Myslakowicach,
Fot. Własność Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów

Oto klika ważnych informacji dla tych, którzy są zainteresowani zwiedzeniem obiektów znajdujących się na tym terenie:

- ze względu na walory kulturowe tego miejsca, podejmowane są działania mające na celu wpisanie Doliny Pałaców i Ogrodów na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Można tam zobaczy pałace w: Cieplicach, Bukowcu, Czernicy, Dąbrowicy, Jeleniej Górze, Karpnikach, Kowarach, Ciszycy-Kowary, Miłkowie, Mysłakowicach, Pakoszowie, Sobieszowie, Staniszowie Dolnym, Staniszowie Górnym, Wojanowie i Wojanowie-Bobrowie. Zamki w Janowicach Wielkich oraz Sobieszowie. Natomiast dwory znajdują się w: Janowicach Wielkich, Czarne w Jeleniej Górze, Radocinach-Kowarach i Mniszkowie. Poza tym warto zatrzymać się na chwilę w pałacu i Domu Wdowy w Łomnicy oraz zobaczyć Wieżę Książęcą w Siedlęcinie i park krajobrazowy i folwark w Bukowcu. Ciekawostkę stanowi fakt, że wiele z nich jest w stanie bardzo dobrym lub dobrym, co umożliwia podziwianie tych obiektów w całej ich krasie i okazałości;

- ze zwiedzaniem tych obiektów może być trochę problemów, ponieważ na szlaku znajdują się pałace, dwory i dworki, które pełnią różne funkcje. Są obiektami użyteczności publicznej czy hotelami. W tym ostatnim przypadku może się zdarzyć, że zwiedzanie obiektu czy otaczającego go parku będzie możliwe tylko dla gości hotelowych. Poza tym kilka z obiektów znajduje w złym stanie technicznym, co uniemożliwia ich zwiedzanie. W związku z tym - wszystko pozostaje w gestii właściciela. Jednak w celu uzyskania jak najlepszej informacji na ten temat, warto się skontaktować z Fundacją Pałaców i Ogrodów, która ma swoją główną siedzibę we Wrocławiu;

- będąc tam warto wybrać się do Fundacji Kultury Ekologicznej „Dwór Czarne”. Działa tam m.in. centrum kształcenia „Wszechnica Dwór Czarne”. Poza tym na terenie tego obiektu realizowane różne przedsięwzięcia oraz wydarzenia artystyczne. Są to m. in. koncerty, przedstawienia teatralne.

Dwór Czarne

Dwór Czarne, Fot. Własność Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów

Pałac Dębowy

Pałac Dębowy w Karpnikach, Fot. Własność Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów

Pałac w Wojanowie

Pałac w Wojanowie, Fot. Własność Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów

Zwiedzaliście kiedyś Kotlinę Jeleniogórską? Co podobało się Wam najbardziej w tym miejscu? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz