Kraje muzułmańskie a arabskie - różnice

Podróże    
ocena
Bardzo często popełnianym błędem w pojmowaniu złożonego świata arabsko-muzułmańskiego czy - jak często go nazywamy - Bliskiego Wschodu jest stosowane nazewnictwo. Nagminnie można usłyszeć, nawet w mediach, jak zamiennie używa się pojęć: "kraje arabskie" i "kraje muzułmańskie", gdy w rzeczywistości są to dwa odmienne światy.

Kraje muzułmańskie a arabskie - różnice

sxc.hu

Państwa arabskie to, jak wynika z samej nazwy, regiony świata zamieszkane w większości przez Arabów. Zgodnie z definicją Słownika Encyklopedycznego pod redakcją Marka Dziekana - Arabowie jest to "grupa ludów semickich uznających język arabski za rodzimy, niestanowiących jednolitej grupy etnicznej". Mianem krajów arabskich możemy zatem określać państwa Afryki Północnej (mimo że np. w Maroku mogłoby to być kwestionowane, jako że ponad 60% społeczeństwa stanowią Berberzy), Półwyspu Arabskiego, Syrię, Jordanię, Liban.

Liczbę Arabów określa się na około 200 milionów. Kraje muzułmańskie to natomiast państwa, w których większość mieszkańców wyznaje islam, czyli - zgodnie z tym samym źródłem - "uniwersalną religię monoteistyczną, objawioną arabskiemu prorokowi Mahometowi (arabskie Muhammad), przez jedynego Boga - Allaha". Liczbę Muzułmanów, wyznawców Allaha, szacuje się na miliard ludzi. Kraje muzułmańskie to zatem znacznie szersze pojęcie niż kraje arabskie. W te pierwsze wpisują się również takie kraje jakL Turcja, Irak, Iran, Indonezja, Sudan itp. Są to niekiedy kraje, w których Arabowie nigdy nie postawili nawet stopy, lecz gdzie przywędrował wyznawany przez nich islam i na stałe się zadomowił.

Jadąc zatem do krajów arabskich, natkniemy się na różnice wynikające ze specyficznego charakteru Arabów. Są to: gościnność, poszanowanie podróżnika, ale również wybuchowość i głośne maniery. Nie należy przestraszyć się zatem kłótni na ulicach czy stale podniesionego tonu głosu, nie jest to agresja, a kulturowy nawyk. Pamiętajmy również o tym, że w kulturze arabskiej normalną rzeczą jest targowanie się o ceny produktów, podawanie zawsze i wyłącznie prawej ręki, jedzenie rękoma.

Jeżeli natomiast za wyznacznik specyfiki danego kraju uznajemy jego islamizację, w tym wypadku należy pamiętać o podstawowych zasadach tej religii. Nie powinni nas zatem szokować modlący się nawet na ulicy ludzie (islam nakazuje modlitwę 5 razy dziennie) czy głośne nawoływanie do meczetu przez muezzina z minaretu o 5 rano. Muzułmanie w większości nie piją alkoholu, więc unikajmy publicznej konsumpcji procentów. Nikt również w krajach islamu nie je wieprzowiny, więc nie próbujmy w restauracji zamówić schabowego. Kobiety powinny pamiętać o uszanowaniu bardzo skromnego stylu ubierania muzułmanek i zrezygnować w tradycyjnych obszarach miast i wsi z głębokich dekoltów i mini spódniczek.

Byliście kiedyś w kraju arabskim i/lub muzułmańskim? Czy coś Was zaskoczyło? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz