Kreta - zabytki

Podróże    
ocena

Kreta to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Grecji. Wyspę cechuje zróżnicowany krajobraz – od żyznych nizin po skaliste góry, od spokojnych wiosek po ruchliwe miasta. Turystom oferuje ona piaszczyste plaże, liczne zabytki, pałace i rezydencje.

Kreta - zabytki

sxc.hu

Do największych atrakcji Krety zaliczyć trzeba rozległe ruiny pałacu w Knossos. Znajdziemy je zaledwie cztery kilometry od Heraklionu, największego miasta na wyspie. Pałac uznawany jest za jeden z najwspanialszych obiektów architektonicznych kultury minojskiej. Ruiny, które składają się z około 1500 pomieszczeń o łącznej powierzchni blisko 20 hektarów, nazywane bywają „labiryntem kreteńskim”. Inne pałace minojskie na wyspie udostępniane są turystom w Fajstos, Malii i Kato Zakros.

Warto zobaczyć również ruiny miasta Gortyna, które w okresie panowania rzymskiego było stolicą Krety. Znajdują się tam pozostałości teatru, bazyliki i świątyni Apollina Pytyjskiego. Potężne fortyfikacje weneckie znajdziemy w urokliwym mieście Retimno oraz na położonej tuż przy wschodnim wybrzeżu Krety wyspie Spinalonga. Retimno przyciąga także piaszczystą plażą i wąskimi uliczkami, a Spinalonga – budynkami leprozorium oraz grekokatolicką kaplicą.

W południowo-zachodniej części Krety znajduje się jeden z najdłuższych wąwozów europejskich – wąwóz Samaria. Słynie on z pięknych widoków, dzikiej przyrody i ścian skalnych, których wysokość sięga 2000 metrów. Przed wyruszeniem na 16-kilometrowy szlak turystyczny warto założyć solidne, wysokie buty i przygotować zapas wody. 

Wiele do zaoferowania turystom ma wschodnia prefektura Lasiti. W Ajos Nikolaos znajduje się, pochodząca z X wieku, Cerkiew św. Mikołaja oraz kolorowa dzielnica portowa. Ierapetra to najdalej wysunięte na południe miasto Europy, które stanowiło niegdyś strategiczne miejsce wymiany handlowej z Afryką. W mieście Sitia warto zobaczyć wenecki zamek oraz bogate w zbiory muzeum archeologiczne.

Na Krecie należy obowiązkowo skorzystać z oferty którejś z setek klimatycznych restauracji i kawiarenek. Serwują one dania kuchni greckiej, która uznawana jest za jedną z najprostszych i jednocześnie najzdrowszych kuchni europejskich. Wielbiciele muzyki odwiedzić powinni promenadę Hersonissos, która znana jest ze swoich dyskotek i barów. Warto wziąć udział w odbywających się na wyspie festiwalach takich jak lipcowy Festiwal Wina. Miłośnicy kąpieli słonecznych pokochają plażę Wai, która z przyległym gajem palmowym tworzy niemal karaibski krajobraz.

Czy wybieracie się na Kretę? Które miejsce odwiedzilibyście jako pierwsze? Czekamy na Wasze komentarze.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz