Latarnie morskie w Polsce

Podróże    
ocena

Trudno sobie wyobrazić pobyt nad morzem bez podziwiania morza i najbliższej okolicy, widzianych z latarni morskiej. Nie wszystkie latarnie morskie są jednak udostępniane do zwiedzania. Część służy jedynie za platformy widokowe. W tych tak charakterystycznych dla nadmorskiego krajobrazu obiektach często podziwiać można również ekspozycje muzealne.

Latarnie morskie w Polsce

sxc.hu

- latarnia w Świnoujściu - ma wysokość 68 m i należy do najwyższych na Bałtyku. Zanim będzie można podziwiać piękne widoki, należy pokonać 300 krętych schodów. Pierwsza latarnia powstała w tym miejscu w 1805 roku, zaś jej obecny kształt pochodzi z 1857 roku. Znajduje się przy niej muzeum, w który można zobaczyć ekspozycję morską.

- latarnia Niechorze - ma wysokość 45 m i pochodzi z XIX wieku. Została uznana za zabytek kultury narodowej i wpisana do rejestru zabytków województwa szczecińskiego. Aby podziwiać widoki z tego punktu, należy pokonać aż 200 schodów.

- latarnia w Kołobrzegu – ma wysokość 26 m i tym miejscu pierwsza wieża stała już w XVII wieku. Można ją zwiedzać przez cały rok, tyle że po sezonem jest krócej otwarta;

- latarnia w Czołpinie – znajduje się pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy. Jej wysokości wynosi 25 m. Jest ona położona na wysokim wzgórzu, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego (na terenie rezerwatu przyrody). Jest jedna z najdalej położonych od ludzkich siedzib latarń. Jednak długi spacer do niej rekompensuje widok wydm, które można podziewać po wejściu na górę;

- latarnia w Jarosławcu – jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Znajduje się 400 m od brzegu (w centrum miejscowości) i ma wysokość ponad 30 m;

- latarnia w Gąskach – została wybudowana pod koniec XIX wieku i jest obiektem udostępnionym do zwiedzania. Ma wysokość ponad 40 m. Jeśli chodzi o jej położenie, to znajduje się 112 metrów od brzegu morskiego, niedaleko drogi z Ustronia Morskiego do Mielna. Również ten obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

UWAGA!

Warto także zwiedzić latarnie w Darłowie oraz Ustce – pierwsza z wymienionych odbiega kształtem od klasycznie postrzeganej bryły latarni. Natomiast latarnia w Ustce należy chyba do najbardziej znanych na wybrzeżu. Wzrok przykuwa jej wygląd. Składa się z ośmiokątnej wieży oraz przylegającego do niej budynku latarników. Poza tym udekorowana jest różnymi detalami takimi jak: gzymsiki czy daszki oraz okna o różnych rozmiarach.

Jakie jeszcze znacie polskie latarnie morskie? Zapraszam do udzielania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz