Leczenie za granicą - EKUZ, bez EKUZ

Podróże    
ocena

Urlop to czas relaksu i odpoczynku, jednak zdarzają się sytuacje, gdy podczas zagranicznych wojaży zachorujemy i wymagamy opieki lekarskiej. Czasem podczas pobytu w odległym kraju wolimy kurować się na własną rękę, lub nawet wrócić do kraju w obawie przed wysokimi kosztami wizyty u lekarza lub ewentualnej hospitalizacji. Trzeba jednak wiedzieć, że każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia ma prawo do medycznej opieki podczas zagranicznej podróży i w razie jakiegokolwiek wypadku czy choroby warto jest z tej możliwości skorzystać.

Leczenie za granicą - EKUZ, bez EKUZ

sxc.hu

Turyści odprowadzający składki do NFZ powinni być świadomi, że w czasie zagranicznych podróży mogą oni korzystać z opieki medycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej a także w Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Należy jednak pamiętać, aby w czasie wyjazdu mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Uzyskamy ją składając odpowiedni wniosek w oddziale lub delegaturze NFZ. Jego formularz, oprócz w w/w instytucjach, dostępny jest na stronie internetowej www.nfz.gov.pl. Warto dodać, iż wniosek złożyć można osobiście, lecz także mailowo lub faksem.

EKUZ uprawnia osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej za granicą na takich samych zasadach i w takim samym zakresie, jaki dotyczy mieszkańców danego kraju. Oczywiście, prawo do darmowego leczenia obowiązuje jedynie w placówkach, które funkcjonują w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze, iż nawet w takowych niektóre rodzaje usług medycznych wykraczać mogą poza opiekę bezpłatną.

Co zaś możemy zrobić, jeżeli chcemy lub jesteśmy zmuszeni skorzystać z opieki medycznej, a przed wyjazdem nie wyrobiliśmy karty EKUZ? W takim wypadku jedynym rozwiązaniem nie jest, wbrew pozorom, udanie się do lekarza prywatnego. Warto wtedy poprosić osobę przebywającą w Polsce o pomoc w wyrobieniu tzw. Certyfikatu Zastępczego (papierowy odpowiednik w/w karty). O ten dokument możemy ubiegać się także osobiście za pośrednictwem faksu lub telefonicznie. Oddział NFZ dostarczy certyfikat za pośrednictwem poczty pod wskazany przez nas adres lub, w razie nagłych wypadków, prześle do faksem np. do szpitala, w którym zmuszeni jesteśmy przebywać.

UWAGA!

Jeżeli zaś korzystamy z pomocy medycznej za granicą a nie mamy przy sobie ani karty EKUZ ani Certyfikatu Zastępczego, wszystkie koszty pokrywamy z własnej kieszeni, a po powrocie do kraju możemy starać się o ich refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Macie wyrobioną kartę EKUZ? Zdarzyła Wam się kiedyś przykra sytuacja, że zachorowaliście za granicą? Jak się skończyła? Podzielcie się swoimi historiami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz