Muzea PRL-u - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Muzeów, które przybliżają rzeczywistość PRL-u i paradoksy, jakie nią rządziły, nie ma w Polsce zbyt wielu. Jednak te, które funkcjonują, nie narzekają na brak zainteresowania ze strony zwiedzających, wręcz przeciwnie. Tym bardziej, że dla wielu osób wizyta w takim miejsce okaże się prawdziwą podróżą sentymentalną.

Muzea PRL-u - zwiedzanie

sxc.hu

Historię tego okresu oraz życie Polaków w tym czasie przybliżają:

- Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – zostało założone przez Fundację Minionej Epoki. Celem fundacji jest zebranie oraz udostępnianie zwiedzającym eksponatów związanych z okresem w dziejach Polski obejmującym czas od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 r. Siedzibą Muzeum są zabudowania dawnego folwarku w Bielszowicach. W jednym z budynków przygotowano ekspozycję nazwaną Kapsułą Czasu. Można tam zobaczyć pokój rodem z PRL, gabinet I sekretarza, Izbę propagandy PRL-u lub kiosk RSW. Potem w kinie „Uciecha” (z oryginalnymi krzesłami) obejrzeć wystawę plakatów z lat pięćdziesiątych XX w. I stare postery kinowe. Wizyta w muzeum to także okazja do spaceru po Parku Pomników (z popiersiem gen. Świerczewskiego na czele). Nie wspominając, o kolekcji samochodów i motorów z tamtego okresu. W ramach działalności edukacyjnej Fundacja Minionej Epoki będzie prowadzić zajęcia warsztatowe;

PRLFot. sxc.hu

- Muzeum PRL w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich – ciekawostkę stanowi fakt, że placówka ta działa przy szkole średniej. Pomysł jej utworzenia narodził się na lekcji WOS i zaowocował ekspozycją, którą można zwiedzać od 2007 roku. Stało się to możliwe dzięki publicznej zbiórce przedmiotów z tamtych lat. Prawdopodobnie jest to pierwsze muzeum PRL-u w Polsce. Można tam zobaczyć m.in.: bony żywnościowe, pieniądze, dokumenty (np. książeczkę autostopowicza), ordery i odznaczenia, sprzęt AGD czy przedmioty używane w domu. W przyszłości uczniowie myślą o prowadzeniu w muzeum zajęć edukacyjnych.

UWAGA!

Warto również odwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bolegorzynie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Znajduje się tam Galeria Sztuki Socrealizmu, w której można zobaczyć jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł sztuki z tamtego okresu.

Zwiedzaliście kiedyś którekolwiek z tych muzeów? Czy polecilibyście swoim znajomym odwiedzenie tego miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz