Najciekawsze ogrody w Polsce

Podróże    
ocena

Zwiedzanie ogrodów może okazać się niezwykłą przygodą, ponieważ każdy z opisanych poniżej obiektów jest miejscem magicznym, posiadającym swój niepowtarzalny charakter. Są to zarówno obiekty publiczne, jak i te, które prywatni właściciele udostępnili do zwiedzania.

Najciekawsze ogrody w Polsce

sxc.hu

Do najciekawszych należą:

- Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy koło Koszalina – popowstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono 28 ogrodów tematycznych, utrzymanych w różnym stylu. Roślinność została urozmaicona elementami małej architektury takimi jak: fontanny, mostki, rzeźby czy okna widokowe. Pobyt w tym miejscu to niesamowite wrażenia estetyczne;

- Ogrody japońskie – znajdują się w Parku Szczytnickim we Wrocławiu, w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego (prywatny ogród), w Pisarzowicach, w Dobrzycy koło Koszalina (w Ogrodach Tematycznych Hortulus), w Łodzi (część ogrodu botanicznego) oraz w Myślenicach (dziedziniec Urzędu Miasta i Gminy);

- Ogród na Rozstajach – znajduje się on w miejscowości Mładzawy Małe koło Pińczowa (woj. świętokrzyskie). Zajmuje powierzchnię 1 ha i rozciąga się na trzech poziomach. Można tam podziwiać około 2000 tysięcy gatunków roślin. Na dwóch poziomach zbudowano 10 oczek wodnych, które zostały połączone ze sobą za pomocą wodospadów oraz strumyków. Na terenie ogrodu można spotkać ptaki, m.in. bociana czarnego (ma na imię Klekot), czarne i białe łabędzie, kaczki, gęsi, bażanty, papugi czy białe i kolorowe pawie. Ciekawostką jest 27-letni okaz jałowca chińskiego, z którego ma powstać bonsai. Ogrodowi dodają uroku drewniane i kamienne rzeźby wykonane przez właściciela. Ten prywatny ogród można zwiedzać tylko w soboty, niedziele i święta (od początku kwietnia do końca października, w godzinach 9-19);

- Ogród na Dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – powstał on w 2002 roku. Składa się z dwóch części, które zostały połączone mostkami i schodami. Można tam podziwiać drzewa, krzewy i byliny oraz… wodę. Do stawu z rybkami wpada woda ze sztucznej kaskady. Wstęp wolny.

- Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – jest sensorycznym parkiem edukacyjnym. Na jego terenie znajduje się ponad 50 interaktywnych instalacji na 6 ha powierzchni, umieszczonych pomiędzy krzewami i drzewami w Parku Lotników Polskich. Zostały one stworzone w sposób, który umożliwia wykonanie określonego doświadczenia samodzielnie (chodzi o poznawanie z wykorzystywaniem wszystkich zmysłów). Można zobaczyć, jak wygląda cząsteczka wodoru i Układu Słonecznego, ogniskować dźwięki, wywołać zjawisko wiru wodnego. zagrać na kamiennych cymbałach czy gongu powietrznym.

UWAGA!

Poza tym warto zwiedzić arboretum w Kórniku, kompleks 12 ogrodów tarasowych przy zamku w Książu, ogrody fabrykantów w Łodzi, Arboretum w Bolestraszycach i prywatny Gołubieński Ogród Botaniczny.

Jakie jeszcze ogrody powinny się według Was znaleźć na tej liście? Często odwiedzacie tego typu miejsca? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz