Najciekawsze polskie dwory

Podróże    
ocena

Do naszych czasów nie przetrwało zbyt dużo dworów i dworków. Po II wojnie światowej wiele z nich zostało zamienionych na magazyny lub stało się budynkami użyteczności publicznej. Obecnie część z nich popada w ruinę. Z kolei te, których znalazły nowych właścicieli, bardzo często są niedostępne dla turystów.

Najciekawsze polskie dwory

sxc.hu

Najciekawsze dworki i dwory to:

- te znajdujące się na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Do najlepiej zachowanych należą dwa obiekty. Pierwszy z nich znajduje się w miejscowości Tarnawa. Warto zaznaczyć, że wybudowany w XVIII wieku dwór nadal należy do tych samych właścicieli, czyli Novaków. Mieszkający tu śp. Zygmunt Novak, był inicjatorem utworzenia parków krajobrazowych na Jurze i twórcą kierunku architektury krajobrazu. Dwór „grał” również w kliku filmach.

Zespół dworski składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 roku. Wybudowano go z modrzewia. Do głównego wejścia prowadzą schody zakończone czterokolumnowym portykiem. Niedaleko dworu znajduje się oficyna dworska. A to wszystko w otoczeniu zabytkowego parku. Można tam podziwiać, m.in., pomnikowe okazy drzew oraz staw zaprojektowany w specyficzny sposób. Patrząc na taflę wody widzimy dwór i otaczający go park. Obiekt jest własnością prywatną.

Drugim prywatnym obiektem jest dwór w Glanowie, również należący do rodziny Novaków. To typowy klasycystyczny dwór z XVIII wieku, który jest otoczony zabytkowym parkiem. Z tym miejscem jest związana historia dotycząca bitwy, która odbyła się tu w 1863 roku;

- dworek Jana Matejki w Krzesławicach (dzielnica Krakowa) – siedziba Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Jest to piękny dworek z 1826 roku, otoczony parkiem o powierzchni 4 ha. Można tu podziwiać werandę zaprojektowana przez Jana Matejkę, który był właścicielem dworu;

- część dworów została przekształcona w muzea. Obecnie są to m.in: Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Dwór w Dołędze, Muzeum Wnętrz Dworskich i Portretu Polskiego w Tubądzinie, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum w Stryszowie, oddział Muzeum Narodowego na Wawelu, Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Łopusznej, Muzeum dworu w Pilaszkowie, Muzeum w Oporowie koło Kutna, Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Dębnie oraz Zbrojownia w Liwie.

Które polskie dwory do tej pory zwiedziliście? Jakie jeszcze dworki warto Waszym zdaniem zobaczyć? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz