Podróże Najciekawsze polskie dwory

Najciekawsze polskie dwory

-

Najciekawsze dworki i dwory to:

– te znajdujące się na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Do najlepiej zachowanych należą dwa obiekty. Pierwszy z nich znajduje się w miejscowości Tarnawa. Warto zaznaczyć, że wybudowany w XVIII wieku dwór nadal należy do tych samych właścicieli, czyli Novaków. Mieszkający tu śp. Zygmunt Novak, był inicjatorem utworzenia parków krajobrazowych na Jurze i twórcą kierunku architektury krajobrazu. Dwór „grał” również w kliku filmach.

Zespół dworski składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 roku. Wybudowano go z modrzewia. Do głównego wejścia prowadzą schody zakończone czterokolumnowym portykiem. Niedaleko dworu znajduje się oficyna dworska. A to wszystko w otoczeniu zabytkowego parku. Można tam podziwiać, m.in., pomnikowe okazy drzew oraz staw zaprojektowany w specyficzny sposób. Patrząc na taflę wody widzimy dwór i otaczający go park. Obiekt jest własnością prywatną.

Drugim prywatnym obiektem jest dwór w Glanowie, również należący do rodziny Novaków. To typowy klasycystyczny dwór z XVIII wieku, który jest otoczony zabytkowym parkiem. Z tym miejscem jest związana historia dotycząca bitwy, która odbyła się tu w 1863 roku;

– dworek Jana Matejki w Krzesławicach (dzielnica Krakowa) – siedziba Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Jest to piękny dworek z 1826 roku, otoczony parkiem o powierzchni 4 ha. Można tu podziwiać werandę zaprojektowana przez Jana Matejkę, który był właścicielem dworu;

– część dworów została przekształcona w muzea. Obecnie są to m.in: Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Dwór w Dołędze, Muzeum Wnętrz Dworskich i Portretu Polskiego w Tubądzinie, Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum w Stryszowie, oddział Muzeum Narodowego na Wawelu, Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie, Muzeum Kultury Szlacheckiej w Łopusznej, Muzeum dworu w Pilaszkowie, Muzeum w Oporowie koło Kutna, Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Dębnie oraz Zbrojownia w Liwie.

Które polskie dwory do tej pory zwiedziliście? Jakie jeszcze dworki warto Waszym zdaniem zobaczyć? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

Poprzedni artykułNajpiękniejsze zamki w Polsce
Następny artykułDinoparki w Polsce
Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rogowacenie mieszkowe – objawy, przyczyny, jak leczyć?

W zasadzie można powiedzieć, iż rogowacenie mieszkowe rozpoznaje się w trakcie wizyty u lekarza dermatologa w oparciu o wywiad zebrany od pacjenta i zbadanie jego skóry. Zmiany patologiczne, które są charakterystyczne dla rogowacenia mieszkowego, lokalizują się zwykle na ramionach, kończynach dolnych, czasem na twarzy.

Dofinansowania unijne dla małych firm

Każdy przedsiębiorca rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej staje przed istotnym dylematem, dotyczących źródeł finansowania swojej działalności. Ten problem dotyczy w szczególności mikroprzedsiębiorców, którzy często finansują założenie swojej firmy z kapitałów własnych oraz środków finansowych pochodzących od członków rodziny. Wiele osób decyduje się także na zaciągnięcie kredytu w banku. Jednakże każde mikroprzedsiębiorstwo ma możliwość skorzystania ze wsparcia funduszy unijnych, które wpływają pozytywnie na rozwój każdej firmy.

Zobacz też

Samodzielna regulacja motocykla

Co jakiś czas motocykl wymaga przeprowadzenia podstawowych regulacji w zakresie osprzętu. Pierwsze regulacje należy wykonać już po pierwszej jeździe, a nawet tuż przed. Od czego zacząć? Najlepiej od usadowienia się na motocyklu w prawidłowej pozycji i sprawdzenia, czy na pewno wszystkie klamki i dźwignie są w naszym zasięgu.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: