Najciekawsze szlaki turystyczne w polskich Tatrach

Podróże    
ocena

Wybierając się w Tatry należy pamiętać, że są to najwyższe polskie góry. Piękne, ale też niebezpieczne. Do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Należy wziąć pod uwagę stopień trudności, jeśli chodzi o trasy, którymi chcemy chodzić po Tatrach.

Najciekawsze szlaki turystyczne w polskich Tatrach

sxc.hu

Im trudniejszy szlak, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na przygotowanie się do tej wyprawy. Uwaga ta dotyczy szczególnie wycieczek z dziećmi. Będąc w tych górach, należy liczyć się z tym, że na najbardziej popularnych trasach trzeba będzie stać w kolejkach.

Osoby, które nie mają doświadczenia górskiego powinny zacząć od prostszych szlaków. Niektóre z nich mają wręcz spacerowy charakter. Są to te, które prowadzą do: Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, Doliny Za Bramką, Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej, Doliny Białego Potoku czy Doliny Małej Łąki. Podobną kategorię mają też Droga pod Reglami (od wylotu Doliny Białego do Doliny za Bramką oraz spod Murowanicy do wylotu Doliny Białego), nad Smreczyński Staw z Hali Ornak oraz na Halę Gąsienicową z Brzezin.

Do tras łatwych zalicza się m. in. szlaki: do Czarnego Stawu pod Rysami, do Doliny Pięciu Stawów Doliną Roztoki, do Morskiego Oka z Toporowej Cyrhli, na Grzesia z Doliny Chochołowskiej, na Gubałówkę z Nowego Bystrego, na Gubałówkę z Zakopanego, na Halę Gąsienicową przez Boczań, na Halę Gąsienicową przez Dolinę Jaworzynki, na Halę Gąsienicową z Wiercha Porońca, na Halę Stoły, na Iwaniacką Przełęcz z Doliny Chochołowskiej, na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej, na Nosal od Murowanicy, na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich czy ścieżka nad reglami do Doliny Kościeliskiej, a później do Doliny Chochołowskiej.

W grupie tras nietrudnych znajdują się m. in. szlaki: do Morskiego Oka przez Świstówkę, do Wąwozu Kraków, Doliną Strążyską, na Ciemniak z Kir, na Kopę Kondracką z Kuźnic, na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Starorobociański Szczyt masywem Ornaku, na Starorobociański Szczyt przez Przełęcz Gaborową, na Trzydniowiański Wierch i Kończystą, na Wołowiec przez Długi Upłaz, na Wrota Chałubińskiego.

szlaki górskieFot. sxc.hu

Szlaki umiarkowane to, której mają element wycieczki wysokogórskiej. Trzeba się już liczyć z pewnymi wyzwaniami, ale nie występują one zbyt często. Może pojawić się zagrożenie lawinowe. W związku z tym należy to wcześniej sprawdzić. Do takich tras należą szlaki: do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz, na Czerwone Wierchy z Kasprowego Wierchu, na Giewont przez Dolinę Małej Łąki, na Giewont przez Dolinę Strążyską, na Giewont z Kopy Kondrackiej, na Giewont z Kuźnic, na Kozią Przełęcz z Hali Gąsienicowej, na Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Krzyżne z Hali Gąsienicowej czy na Małołączniak z Gronika.

Szlaki trudne to te, które wymagają doświadczenia górskiego i profesjonalnego sprzętu. Zalicza się do nich trasy na: Kościelec spod Czarnego Stawu Gąsienicowego, Kościelec spod Zielonego Stawu Gąsienicowego, Kościelec z Przełęczy Karb, Rysy od Czarnego Stawu, Skrajny Granat, Świnicę przez Świnicką Przełęcz, Świnicę z Hali Gasienicowej przez Liliowe, Świnicę z Kasprowego Wierchu czy Zawrat z Hali Gąsienicowej.

UWAGA!

Szlak bardzo trudny wymaga doświadczenia górskiego, umiejętności wspinania, odpowiedniej kondycji fizycznej i specjalistycznego sprzętu. Do tych ekstremalnych tras należą te na: Kozi Wierch z Doliny Gąsienicowej, Kozią Przełęcz z Doliny Pięciu Stawów Polskich, Mięguszowiecką Przełęcz, Świnicę z Zawratu, Orlą Percią – odcinek Zawrat – Kozia Przełęcz i Orlą Percią między Granatami.

Czy lubicie chodzić po Tatrach? Które szlaki wybieracie najczęściej? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz