Najczęstsze błędy backpackerów

Podróże    
ocena

Dobra wyprawa backpackerska to radość podróżowania w czystym wydaniu. Żadna inna metoda nie daje tyle możliwości autentycznego odkrywania nowych miejsc i ludzi. Wystarczy jednak zaliczyć błahą wpadkę, by niepotrzebnie utrudnić sobie podróż. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć.

Najczęstsze błędy backpackerów

fot. Michał Osienkiewicz

1. Wkładanie do plecaka zbyt wielu ubrań. To największy grzech backpackerów – duży ciężar na plecach może zamienić podróż w udrękę. Zapomnij o zasadzie „jeden podkoszulek na każdy dzień”. Wypróbuj sposobu, który poleca Wojciech Cejrowski – przed wyjazdem ułóż na osobnych kupkach niezbędne rzeczy: długie i krótkie spodnie, koszulki z długim i krótkim rękawem, obuwie itd., a następnie z każdej kupki zabierz JEDEN egzemplarz. Wyjątek niech stanowi bielizna – zabierz po dwie pary. W podróży na zmianę przepieraj poszczególne egzemplarze stroju.

2. Zabieranie pełnych pojemników kosmetyków. Jeżeli po podróży przywozisz z powrotem do domu pół tubki pasty do zębów i ledwo rozpoczęty szampon, popełniasz poważny błąd. Na wyprawę backpackerską zabieraj jedynie miniaturowe pojemniki kosmetyków, które są dzisiaj łatwo dostępne w sklepach. Ewentualnie możesz zabrać używane już preparaty, które zajmują np. jedną trzecią dużej butelki. Jeżeli w podróży masz kompanów, potrzebne Wam kosmetyki możecie rozdzielić do różnych plecaków.

3. Zabieranie zapasu jedzenia. W większości miejsc wcale nie zaoszczędzisz dużo dźwigając konserwy i zapas ciastek. W żywność lepiej zaopatrywać się na bieżąco w supermarketach, lokalnych sklepikach lub na bazarach w regionie, po którym podróżujesz.

4. Zabieranie wielu wartościowych przedmiotów. W domu nie musisz zostawiać aparatu fotograficznego, dzięki któremu upamiętnisz podróż ani dokumentów, które mogą okazać się niezbędne. Miej je jednak zawsze przy sobie i unikaj wkładania do plecaka czegokolwiek o dużej wartości. Bagaż może okazać się balastem, o którym będziesz musiał cały czas myśleć – pilnować, by nie zmókł, by się gdzieś nie zapodział, by go nie ukradziono.

5. Ekstremalna oszczędność i nastawienie na survival. Nie porywaj się z motyką na słońce i dopasuj plan podróży do własnych możliwości. Pamiętaj, że po jakimś czasie będziesz potrzebował podładować nie tylko baterię w telefonie komórkowym, ale również własne siły. Jeżeli nie masz pieniędzy, zamiast spać pod gołym niebem przez miesiąc, chociaż raz skorzystaj z takich dobrodziejstw jak CouchSurfing.

6. Zbyt szczegółowe planowanie podróży. Pamiętaj, że to Ty jesteś panem swojej wyprawy. Pomyśl o trasie i możliwych noclegach, ale nie pozwól, by sprawy organizacyjne przysłoniły Ci radość z odkrywania nowych miejsc. Urokiem wypraw backpackerskich jest również ich nieprzewidywalność.

Czy byliście kiedyś na wyprawie backpackerskiej? Jak ją wspominacie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz