Najsłynniejsze twierdze i fortyfikacje w Polsce

Podróże    
ocena

Na terenie Polski znajduje się wiele obiektów o obronnym charakterze. Należą do nich m.in. twierdze i fortyfikacje. Po pierwsze, są one samodzielną wartością kulturową. Po drugie, miejsca te często wykorzystywane są jako tło do inscenizacji bitew czy rekonstrukcji wydarzeń historycznych.

Najsłynniejsze twierdze i fortyfikacje w Polsce

sxc.hu

- nyskie fortyfikacje - powstawały od okresu średniowiecza do końca XIX wieku. Można tu podziwiać fragmenty murów, baszty, cytadelę, redutę, fronty poligonalne i bastionowe, wysunięte forty i fosy. Co ciekawe, to wszystko znajduje się na dość zwartym terenie. Nyskie fortyfikacja są ewenementem w skali europejskiej. Do zwiedzania udostępniono obiekty szkoło staroolenderskiej (Bastion IX), staropruskiej (Fort Prusy i pozostałości zewnętrznej fosy), poligonalnej (fronty poligonalne od Fortu Prusy), nowopruskiej (obwałowani dworca kolejowego, forty wysunięte) i francuskiej (Wysoki Retranchement, Reduta Królicza. Na terenie Fortu Wodnego co roku odbywa się inscenizacja bitwy o Nysę. Warto także odwiedzić urokliwy Bastion IX (św. Jadwigi). Jest to jeden z dziesięciu bastionów, które wybudowano wokół miasta po wojnie trzydziestoletniej;

- Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka w Sierpnicy - jest to jedno z najciekawszych podziemnych obiektów w Polsce, jeśli chodzi o podziemne budowle militarne III Rzeszy. Jest to system połączonych ze sobą hal, korytarzy i umocnień. Do zwiedzania udostępniono obiekty naziemne m.in. („Kasyno” i „Siłownia” czy szyb wentylacyjny). Pod ziemią turyści mogą poruszać się szlakiem o długości 1800 m, mającym kształt labiryntu. Osoby, które planują wizytę w tym miejscu powinny być odpowiednio ubrane, ponieważ w podziemiach panuje niska temperatura. Podziemne miast można zwiedzać (wyłącznie z przewodnikiem wybierając jedną z czterech możliwych tras). Poza tym do dyspozycji gości oddano Centrum Tajemnic i Przygody. Znajdują się tam m.in. restauracja, sale konferencyjne, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na ognisko;

- MRU, czyli „Międzyrzecki Rejon Umocniony” – ten system podziemnych bunkrów i tuneli należy do największych tego rodzaju obiektów w Europie. Te znakomicie zachowane umocnienia można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Do wyboru są dwie trasy: długa lub krótka. Ze starszych pozostałości o obronnym charakterze współcześnie można podziwiać mury obwodowe, elementy gotyckiej architektury oraz 2 baszty.

UWAGA!

Warto również odwiedzić twierdze: Boyen w Giżycku, Głogów, Kłodzko, Kołobrzeg, Kostrzyn, Kraków, Modlin, Poznań, Przemyśl, Srebrna Góra, Szczecin, Świnoujście, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość.

Jakie według Was polskie twierdze i fortyfikacje powinny znaleźć się jeszcze na tej liście? Lubicie zwiedzać takie miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz