Niepełnosprawni w podróży

Podróże    
ocena

Nie ulega wątpliwości, że osobom niepełnosprawnym powinny być zapewnione równie dogodne warunki do życia, jak tym cieszącym się pełnią sił witalnych i fizycznych. Dotyczy to także podróżowania. Niejedna osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, obawia się jednak dalekich wypraw ze względu na brak ofert przystosowanych dla tej grupy osób a także same trudy związane z podrożą. Chociaż w kwestii rozwoju infrastruktury dla niepełnosprawnych wiele się jeszcze musi poprawić (i nie dotyczy to tylko Polski), podróżowanie osób o utrudnionej sprawności jest jak najbardziej możliwe i wcale nie musi być męczarnią.

Niepełnosprawni w podróży

sxc.hu

Nie ulega wątpliwości, że branża turystyczna wciąż ignoruje potrzeby osób niepełnosprawnych. Chociaż w wysokiej klasy hotelach osoby te znajdą dziś coraz więcej nie tylko niezbędnych lecz także dodatkowych udogodnień, sama podróż do miejsca docelowego nie zawsze rysuje się już tak optymistycznie. Warto jest rozważyć skorzystać z usług biura podróży, które pochwalić się może dużym doświadczeniem w obsłudze klientów niepełnosprawnych. Dzięki rzetelnemu touroperatorowi nie powinniśmy odczuć właściwie żadnych trudów podróży ponad te, które odczuć mogą też zdrowe osoby.

Oczywiście, niepełnosprawni mogą też podróżować wygodnie na własną rękę. Najlepszym środkiem transportu będzie tutaj bez wątpienia samolot. Należy jednak pamiętać o kilku sprawach, które ułatwią nam wygodną i bezstresową podróż. Przyjmowane leki spakujemy zarówno do bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego (okaże się to przydatne w przypadku opóźnienia wylotu lub zagubienia głównej walizki). Warto mieć też przy sobie wypis szpitalny i listę leków w języku łacińskim. W przypadku osób poruszających się na wózkach, dobrze też wziąć ze sobą pompkę do kół i zapasową dętkę.

Pamiętajmy też, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomocną dłoń obsługi portu lotniczego. W punkcie informacji lub na stanowisku odprawy możemy zgłosić potrzebę oczekiwanej pomocy. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne wchodzą na pokład samochodu jako pierwsze a wychodzą jako ostatnie – zawsze prze asyście pracowników obsługi lotniska.

Będąc już w miejscu docelowym, przemieszczanie się także nie powinno stanowić problemu. Jeżeli podróżujemy z biurem i okaże się, że nie możemy skorzystać z podstawionego autobusu, rezydent powinien zamówić odpowiednią taksówkę, która dowiezie nas do hotelu czy apartamentów. W  samym obiekcie noclegowym zawsze zaś możemy liczyć na  jego obsługę - chęć pomocy wystarczy zgłosić w recepcji.

Myślicie, że powyższe rozwiązania są wystarczające? Czego brakuje podróżującym osobom niepełnosprawnym? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz