O czym pamiętać jadąc pod namiot?

Podróże    
ocena

Namiot to dla podróżników jeden z najwspanialszych wynalazków na świecie. Ułatwia on podróżowanie z pustymi kieszeniami, umożliwia schronienie się i zregenerowanie sił na szlaku. Jak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje nam podróżowanie z namiotem i o czym warto pamiętać?

O czym pamiętać jadąc pod namiot?

fot. Michał Osienkiewicz

W podróż warto zabrać dobry, sprawdzony namiot, który nie zaskoczy nas nieszczelną podłogą, rozdartym materiałem ścian czy pękającymi podczas rozkładania szwami. Musimy posiadać ekwipunek, który sprawdzi się w warunkach naszej podróży – jeżeli jesteśmy narażeni na długotrwałe opady deszczu, nie wystarczy jednopowłokowy namiot trekkingowy typu „iglo”. Zamiast tego, zabierzemy ten nieco cięższy, z tropikiem o wysokiej nieprzemakalności

Podczas noclegu pod namiotem możemy być narażeni na działanie niskich temperatur. Dlatego obowiązkowo zabieramy ze sobą śpiwór. Trzeba pamiętać, że najmniejsze i najlżejsze śpiwory, bardzo poręczne w podróżach backapackerskich, mogą nie zabezpieczać przed zimnem wystarczająco dobrze. Lepiej sprawdzą się śpiwory puchowe, których producenci deklarują komfort termiczny użytkownika nawet przy lekkim mrozie. Ponieważ podłoga namiotu nie izoluje dobrze od gruntu, warto zabrać ze sobą również karimatę lub izomatę, które zagwarantują nam bardziej komfortowy nocleg.

Co jeszcze wziąć ze sobą pod namiot? Odpowiednie do warunków ubrania, kosmetyki i podróżną apteczkę. Ponadto, bardziej niż w przypadku nocowania w innych miejscach przyda nam się latarka oraz preparat odstraszający komary i kleszcze.

Warto dobrze zastanowić się nad wyborem miejsca, w którym rozbijemy swój namiot. Najlepszy będzie teren płaski i osłonięty od wiatru. Trzeba pamiętać, że biwakowanie w lesie możliwe jest jedynie za zgodą nadleśnictw. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku parków narodowych, rezerwatów przyrody czy terenów należących do wojska. Jeżeli znajdujemy się na terenie prywatnym, o zgodę na rozbicie namiotu powinniśmy poprosić właściciela ziemi.

Dbajmy o prawidłowe rozłożenie i zabezpieczenie namiotu. Musimy upewnić się, że na podłożu nie znajdują się kamienie, szyszki, szkło ani gwoździe czy druty. Namiot rozbijamy zgodnie z instrukcją producenta, nie napinając zbyt mocno odciągów. O ścianki nie opieramy bagaży, które mogą je naciągać, a w przypadku deszczu powodować przeciekanie. Warto też lekko obkopać nasze schronienie, dzięki czemu w nocy nie zostaniemy zaskoczeni spływającą po gruncie wodą.

Czy lubicie nocować pod namiotem? Jakie są największe wady i zalety takiego noclegu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz