O czym pamiętać nocując w plenerze?

Podróże    
ocena

Ceniący komfort podróżnicy wybiorą hotel, zapobiegliwi – hostel, a oszczędni – przynajmniej namiot. W podróży zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie tylko nie najgorszym, ale również ciekawym i wartym doświadczenia sposobem na nocleg jest spanie w plenerze.

O czym pamiętać nocując w plenerze?

fot. Michał Osienkiewicz

Jeżeli chcemy spać pod gołym niebem, obowiązkowym elementem naszego wyposażenia będzie śpiwór. Zabezpieczy nas nie tylko przed niską temperaturą, wiatrem i wilgocią, ale również przed insektami i drobnymi zwierzętami takimi jak gryzonie, płazy czy skorupiaki. Jeżeli to możliwe, zabierzmy ze sobą także karimatę, która będzie nas izolować od podłoża. Znacznie mniejsza izomata nie sprawdzi się w skrajnych warunkach i łatwo może ulec zniszczeniu. Jest jednak zbudowana z warstw folii aluminiowej, która dobrze odbija zimno gruntu i oddaje ciepło ciała. Jeżeli w czasie podróży nie dysponujemy karimatą ani izomatą, użyć możemy kartonów (np. uzyskanych z pobliskiego sklepu).

Dodatkowym zabezpieczeniem przed insektami, a szczególnie komarami i kleszczami, będą dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych preparaty odstraszające. Ponadto, warto pamiętać, by nie nocować w pobliżu rzek, stawów i kanałów melioracyjnych, które są siedliskami komarów.

Noclegu w plenerze unikamy w mieście i miejscach o dużym ruchu turystycznym – drzemanie na parkowej ławce nie tylko nie pomoże nam zregenerować sił, ale może być źle postrzegane przez mieszkańców. Pamiętaj, że biwakowanie w lesie możliwe jest jedynie za zgodą nadleśnictw, a rozpalanie tam ognia jest niebezpieczne i surowo zabronione. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku parków narodowych, rezerwatów przyrody czy terenów należących do wojska.

Jeżeli chcemy nocować na prywatnym terenie – nawet gdy jest to łąka lub nieużytki – powinniśmy uzyskać zgodę właściciela. Pomimo że zawsze możemy wytłumaczyć się niewiedzą na temat własności, jeżeli w pobliżu są domy, warto zapytać o nocleg w wybranym przez nas miejscu; w ten sposób unikniemy ewentualnych konfliktów. Jeżeli chcemy nocować pod drzewem – nie wybieramy dębów, topól i sosen, które mogą ściągać pioruny.

Na koniec warto wspomnieć o rzeczy najbardziej oczywistej, czyli – stosownym zachowaniu. Opinię o podróżnikach zepsujemy, jeżeli – nocując w plenerze – będziemy śmiecili, bądź zachowywali się za głośno. Noc pod gołym niebem wykorzystajmy do obserwacji gwiazd i piękna przyrody.

Czy lubicie nocować w plenerze? Jakie są największe wady i zalety takiego noclegu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz