O czym pamiętać zwiedzając obce kraje?

Podróże    
ocena

Podróżowanie pokazuje, jak niewiele wiemy o świecie. Im więcej wyprawy, tym więcej różnic. Witając się z kimś na polskiej ulicy, podając prawą dłoń, nie zdajemy sobie sprawy, że w innym kraju moglibyśmy kogoś w ten sposób obrazić. To samo dotyczy ułożenia sztućców, zajmowania miejsc w autobusie czy nawet czasu spożywania posiłków. Szacunek dla innych kultury to podstawa podróżowania. Przemierzając inne kontynenty jesteśmy tylko gośćmi.

O czym pamiętać zwiedzając obce kraje?

photoxpress.com

Trudno ogarnąć wszystkie kultury, trzeba więc przed każdą wyprawą zdobyć jak najwięcej informacji o zwyczajach panujących w danym kraju. Nie chodzi tylko o szacunek, ale także o własne bezpieczeństwo. Ludzie, żyjący w innych kulturach, są wyznawcami innej wiary, kierują się innymi zasadami, jedzą inne potrawy w inny sposób traktują obiekty, które dla nas są turystycznymi atrakcjami. Niektóre zakazy będą dla nas zabawne, jak np. to, że w Singapurze nie wolna nam żuć gumy. Niektóre zasady, np. panujące w krajach islamskich, są całkowicie niezrozumiałe. Brak wiedzy o wielu zwyczajach, jak np. sposób ułożenia pałeczek w Chinach, może obrazić naszych gospodarzy.

O wielu sprawach trzeba pamiętać, zwiedzając kraje muzułmańskie. Jest wśród nich wiele turystycznych hitów, chociażby Turcja, część Chin, Maroko, Syria i część Indii. W państwach tych nie wolno dotykać ani zaczepiać kobiet. Nie wolno też zaczynać z nimi rozmowy. Kobiety muszą nosić długie spodnice. Kobiety, które są same, mogą przebywać tylko z innymi kobietami, nie mogą siadać do stołu razem z mężczyznami. W środkach komunikacji publicznej kobiety siadają przy oknach. Nie witamy się przez podanie dłoni, ale kładziemy rękę na sercu i skłaniamy głowę. Wskazana jest także powściągliwość w publiczym okazywaniu emocji. Pamiętajmy, że zanim wejdziemy do meczetu, musimy sprawdzić, czy wolno nam to zrobić. Z europejskiego punktu widzenia w krajach muzułamńskich łatwiej żyje się mężczyznom. W podróż w tamte strony świata warto więc jechać w męskim towarzystwie. W innym razie podróżniczki będą miały problem nawet z wynajęciem samochodu.

podróżnikFot. Katarzyna Olchowska

Zdobycia dodatkowcyh informacji wymaga od nas także podróż do krajów buddyjskich. Pamiętać powinny o tym osoby wybierające się do Mongolii, Wietnamu, Tajlandii czy Nepalu. Po pierwsze nie dotykamy niczyich głów. Po drugie nie odmawiamy poczęstunku i bardzo uważnie posługujemy się pałeczkami. Nie wbijamy ich w jedzenie, nie bawimy się i nie przesuwamy za ich pomocą niczego po stole. Po trzecie do świątyni wchodzimy bez butów. Ważne, by siedząc w świątyni nie pokazywać stóp. Po czwarte kobiety nie mogą dotykać mnichów ani niczego im podawć. Trzeba pamiętać też, że w Nepalu nie powinniśmy fotografować mieszkańców bez ich pozwolenia. W Tajlandii obok mnicha może usiąść tylko mężczyzna. W Mongolii natomiast przekraczając próg, nie powinniśmy go nadepnąć.

Zwiedzając Europę nie zderzymy się z bardzo poważnymi różnicami. Ale trzeba pamiętać o tym, że w Hiszpanii jest siesta. Od 12 do 17 zamknięte są urzędy, banki i małe sklepy. Hiszpanie spędzają ten czas w restauracjach, na spotkanich i rozmowach. Będąc w Szwecji pamiętajmy o surowym zakazie jazdy samochodem po alkoholu. W Finlandii, wybiarając się do tradycyjnej fińskiej sauny, nie dziwmy się samym nagim osobom.

Każdy kraj ma swój obyczaj. Wiedza na ten temat sprawi, że nasza podróż będzie ciekawsza.

Jakie były Wasze największe zaskoczenia podczas podróży? Co Was najbardziej zdziwiło w krajach, które zwiedzaliście?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz