Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

Podróże    
ocena

Plany nie zawsze udaje się realizować, ale plan musi być. Dobre przygotowanie podróży może uchronić nas przed niepotrzebnymi opóźnieniami w drodze. Kłopotami z władzami odwiedzanego kraju, brakiem noclegu i innymi niespodziankami. Wszystkiego przewiedzieć się nie da, ale to także urok podróży. O planowaniu podróży muszą myśleć osoby, które organizują wyjazd samodzielnie. Turyści korzystający z usług biur podróży, mają na głowie kilka problemów mniej.

Planowanie podróży – o czym warto pamiętać

photoxpress.com

Na początku każdej podróży są marzenia. Kiedy już wiemy, gdzie chcemy jechać, przechodzimy do bardziej konkretnych działań. Zbieramy jak najwięcej informacji o kraju, do którego chcemy jechać: o panujących warunkach pogodowych, możliwościach noclegu, bezpieczeństwie, obowiązujących językach i wymaganych szczepieniach. Pogoda będzie miała wpływ na termin naszej wyprawy. Konieczność szczepień może przesunąć wyjazd o kilka tygodni, a brak bazy noclegowej może dołożyć nam organizacyjnych obowiązków. Dobry plan zakłada kupno jak najtańszego biletu. Polowanie na promocje może zabrać nam sporo czasu, trzeba więc rozpocząć je dość wcześnie. Drugą opcją jest kupno biletu w dowolne miejsce na ziemi po okazyjnej cenie. Później robimy wszystko, by dostać w tym czasie urlop.

Kiedy wybieramy się w jakieś miejsce po raz pierwszy, musimy zaopatrzyć się w przewodnik i mapy. Planujemy trasę i wyliczamy, ile czasu na to potrzebujemy. Jest to szczególnie ważne kiedy na wyjazd mamy trzy tygodnie i samolot, na który nie możemy się spóźnić. Zawsze robimy sobie mały zapas, bo nie wiadomo co się wydarzy. Sprawdzamy, gdzie będziemy spać, jeśli jest możliwość, rezerwujemy kilka noclegów. Koniecznie na pierwsze dni. Jeżeli w planach mamy podróżowanie po kraju lokalnymi środkami transportu, sprawdzamy czy niewymagane są rezerwacje. Lepiej zająć się tym wcześniej niż później czekać na pociąg kilka dni.

Planując podróż, pamiętajmy o mądrym pakowaniu się. Wrzucenie do torby albo plecaka niewielu rzeczy z równoczesnym myśleniem o wszystkim, to nie lada wyczyn. Zawartość naszego bagażu zależy w dużym stopni od charakteru podróży. Leżenie dwa tygodnie na plaży to zdecydowanie nie to samo, co trzy tygodnie drogi górskimi szlakami. Pamiętajmy o wygodnych butach, kurtce przeciwdeszczowej i dobrze wyposażonej apteczce.

planowanie podróży

Fot. Katarzyna Olchowska

Przygotowując się do podróży, nie bagatelizujmy kwestii ubezpieczeń, szczepień i sprawdzenia obowiązujących w danym państwie przepisów. Zaniedbanie nawet drobnej sprawy może nam utrudnić życie bardzo skutecznie. Odwiedźmy więc strony ambasad, porozmawiajmy z lekarzem i nie zapomnijmy o wizycie w sanepidzie. Warto skontaktować się także z osobami, które już w danym kraju były. Kolejna ważna sprawa to pieniądze. Przed wyjazdem sprawdźmy, ile kosztują podstawowe artykuły: butelka woda, nocleg, bilety kolejowe i autobusowe. Dobrze zaplanować pulę środków na każdy dzień, mieć oddzielny budżet na zwiedzanie i rozrywkę, a także żelazną rezerwę na czarną godzinę.

Niektórzy podróżują zawsze i wszędzie bez planu. Zazwyczaj mogą sobie na to pozwolić osoby z dużym doświadczeniem podróżniczym lub ryzykanci.

Jakie są Wasze sposoby, aby o niczym nie zapomnieć przed podróżą?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz