Pozdróż backpackerska - co wziąć do apteczki?

Podróże    
ocena

Żelazną zasadą backpackingu jest zabieranie ze sobą jedynie niezbędnych rzeczy. Aby mieć siłę na odkrywanie nowych terenów, musimy sobie zapewnić odpowiednie ubranie, jedzenie i picie. Ale w podróży nie mniej ważna jest higiena i zdrowie. Dlatego obowiązkowym elementem wyposażenia backpackera jest również apteczka.

Pozdróż backpackerska - co wziąć do apteczki?

fot. Michał Osienkiewicz

Przede wszystkim pamiętaj, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość leków, które musisz brać stale. Wyjazd w nowe miejsce nie oznacza, że w domu zostawisz swoją alergię, astmę czy cukrzycę. Gdy wyruszasz w spontaniczną wyprawę, nie planując powrotu w określonym czasie, weź duży zapas tabletek – ważą one naprawdę niewiele.

Ból może Cię dopaść w czasie podróży w wielu przypadkach – kiedy się przeziębisz, kiedy nadwyrężysz kręgosłup lub nogi, kiedy doznasz jakieś kontuzji. Dlatego nie zapomnij o uniwersalnych tabletkach przeciwbólowych. Najlepiej sprawdzą się te, które zawierają paracetamol lub ibuprofen.

Tabletki na ból gardła przynoszą ulgę i likwidują problem, który bardzo uprzykrza podróżowanie. Zabierz je ze sobą zwłaszcza wtedy, kiedy planujesz noclegi pod gołym niebem lub w namiocie. W tym przypadku pomyśl także o ochronie przed insektami – sprayu, który odstrasza komary i kleszcze lub preparacie łagodzącym ból po ukąszeniach.

Jeżeli nie udajesz się do pełnej niebezpieczeństw dżungli, nie zabieraj wielu środków opatrunkowych. Do szybkiej dezynfekcji najlepsza będzie gotowa saszetka z nasączonym spirytusem gazikiem. Do plecaka dorzuć jeszcze jałowy kompres i kilka plastrów, które przydadzą się przy otarciach stóp.

Bardzo częstym problemem podróżników jest biegunka. Jeżeli jesteś narażony na zmianę flory bakteryjnej, możesz doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości. Objawów pozbędziesz się zażywając węgiel leczniczy lub leki zawierające loperamid.

Pamiętaj o skórze, która może być narażona na działanie silnych promieni słonecznych. Zabierz emulsję z wysokim faktorem (SPF 15-50). Na kremie nie oszczędzaj, ale też nie zabieraj ze sobą dużej butelki – w krótką podróż wystarczy miniaturowy pojemnik (np. 75 ml). Jeżeli na profilaktykę jest za późno, ulgę przyniesie preparat na poparzenia słoneczne.

Wyposażenie Twojej apteczki może wyglądać zupełnie inaczej, jeżeli udajesz się do krajów tropikalnych. Zwiększ wówczas zapasy preparatów chroniących Cię przed słońcem i insektami. Poważnym zatruciom pokarmowym zapobiegną bakterie kwasu mlekowego, a malarii – leki, które wybierze dla Ciebie lekarz. Jeżeli pojawi się konieczność korzystania z lokalnej służby medycznej w miejscu Twojego pobytu, lepiej miej ze sobą własne strzykawki, igły jednorazowe i rękawiczki.

UWAGA!

Pamiętaj, aby zabrane ze sobą leki używać zawsze w sposób opisany w dołączonej do nich ulotce. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia, przed wyruszeniem w podróż odwiedź lekarza.

Czy byliście kiedyś na wyprawie backpackerskiej? Jak ją wspominacie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz