Programy wyjazdowe dla studentów

Podróże    
ocena

Nauka na francuskim uniwersytecie, wolontariat w Gruzji, praktyka zawodowa w Indiach – to tylko niektóre z możliwości, jakie dają nam programy wyjazdowe dla młodzieży. Chociaż ich głównym założeniem nie jest podróżowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je także do tego celu.

Programy wyjazdowe dla studentów

Do najpopularniejszych programów wyjazdowych należy niewątpliwie LLP-Erasmus. To program, który został uruchomiony przez Komisję Europejską blisko 25 lat temu i pozwolił wyjechać na kilka miesięcy studiów zagranicznych już blisko 2 milionom młodych ludzi. Założeniem wyjazdu jest zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności, poznawanie nowej kultury i języka. W ramach programu otrzymuje się stypendium, które ma służyć wyrównaniu różnicy w kosztach studiowania.

Erasmus to doskonała okazja do podróżowania. Mając swoją stałą bazę noclegową w zagranicznej miejscowości, możemy stopniowo poznawać nie tylko okolicę, ale także inne miasta, a nawet kolejne, położone w pobliżu, kraje. Przed wyjazdem warto zabezpieczyć trochę własnych środków finansowych, ponieważ stypendium może nie wystarczać na wszystko.

Oczywiście brak dużych pieniędzy nie jest przeszkodą – warto wypróbować tanich wypraw backpackerskich i autostopu, na które nie tylko niewiele wydamy, ale które mogą okazać się prawdziwymi przygodami. Ponadto uczelnie zagraniczne bardzo często organizują wycieczki dla studentów Erasmusa lub mogą pośredniczyć w przygotowaniu wyjazdu z inicjatywy młodych ludzi.

Jeżeli uczelnia jest wystarczająco elastyczna i umożliwia wybór dni, w których będziemy uczestniczyć w zajęciach. Zorganizujmy swój tydzień tak, by mieć jak najdłuższe okresy wolnego czasu – trwający 3 lub 4 dni „długi weekend” w każdym tygodniu otworzy nam drogę do ciekawych wojaży. Po zakończeniu swojego programu warto też zostać w kraju przez przynajmniej kilka dodatkowych dni i również ten czas wykorzystać na podróżowanie.

Kolejnym programem, z którego coraz częściej korzystają młodzi Polacy, jest Wolontariat Europejski EVS (European Voluntary Service). Akcja, będąca częścią programu „Młodzież w działaniu”, polega na podjęciu pracy w charakterze wolontariusza w zagranicznej organizacji pozarządowej. Najłatwiej wyjechać do krajów Unii Europejskiej, ale możliwa jest nawet wyprawa do Ameryki Południowej czy Azji.

W czasie programu otrzymuje się tzw. „kieszonkowe”, które z powodzeniem możemy przeznaczyć na podróże. Co ważne, wyjeżdżający na EVS pokrywa maksymalnie 10% kosztów lotu do kraju swojej organizacji. Pracuje się w pełnym wymiarze godzin, ale można wyszukać taki projekt, którego założeniem jest aktywność w wielu rejonach. Do podróżowania wykorzystamy wszystkie weekendy oraz dodatkowe 2 dni wolnego, które należą nam się w każdym miesiącu.

Także jako członkowie organizacji AIESEC możemy wyjechać na wolontariat lub na praktyki zawodowe do jednego z wielu krajów świata. Podejmuje się wtedy współpracę z zagranicznymi przedsiębiorstwami lub organizacjami, które zaangażują nas w działalność menedżerską, techniczną lub edukacyjną. Na podróże warto wykorzystać okresy wolne od pracy, np. weekendy i święta państwowe. Warto też utrzymywać dobre stosunki ze swoimi przełożonymi i ustalić z nimi dodatkowy czas wolny.

Czy korzystaliście kiedyś z programu wyjazdowego dla studentów? Jakie są Wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz