Rudy Raciborskie - atrakcje

Podróże    
ocena

Rudy to jedna z najpiękniejszych miejscowości na terenie województwa śląskiego. Malowniczo położona wieś jest sercem (i zarazem siedzibą) Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Można tam m.in. zwiedzić pocysterski zespół klasztorno-pałacowy czy skansen kolei wąskotorowej (z możliwością przejażdżki).

Rudy Raciborskie - atrakcje

sxc.hu

Na początku warto zaznaczyć, że właściwa nazwa tej wsi to Rudy, lecz z racji sąsiedztwa Raciborza funkcjonuje ona w powszechnym obiegu jako Rudy Raciborskie. Pamiętajmy więc, że administracyjna nazwa brzmi Rudy (gmina Kuźnia Raciborska).

Rudy są malowniczo położoną wsią, w której centrum znajduje się pocysterski zespół klasztorno-pałacowy (w otoczeniu malowniczego parku), który jest najważniejszym zabytkiem tej miejscowości. Co ciekawe, patrząc na dawne opactwo z lotu ptaka, widzimy jak od jego budynków promieniście rozchodzą się drogi w dziewięciu kierunkach. Pierwotnie łączyły one klasztor z wsiami, które do niego należały. Ten system komunikacyjny, który przetrwał do współczesnych czasów, został stworzony przez Cystersów w XIII wieku.

zabytki w PolsceFot. sxc.hu

Opactwo w Rudach zostało wybudowane zgodnie z regułą św. Benedykta. Uwaga ta dotyczy także lokalizacji klasztoru, czyli - klasztor powstał w środku kompleksu leśnego, na terenie niezasiedlonym i nad rzeką. Na początku XIX wieku opactwo zostało zlikwidowane, ale obiekt trafił w dobre ręce. Następny właściciel uczynił z niego romantyczną rezydencję, znaną w Europie. Na bazie lasu otaczającego byłe zabudowania cysterskie utworzono park angielski. Obecnie obiekt, którego właścicielem jest diecezja gliwicka, pięknieje z roku na rok. Trwają tam prace, które mają przywrócić jego świetność. Trzeba jednak przyznać, że już teraz to miejsce wzbudza podziw. Zwiedzający mogą podziwiać tam barkowy kościół oraz dawne zabudowania opactwa (klasztor i pałac opacki). Warto również wybrać się na spacer do parku, który w płynnych sposób przechodzi w las. Można tam, m.in., podziwiać okazy pięknych różaneczników czy malownicze stawy. Nad jednym z nich znajduje się tzw. domek ogrodnika, w którym pierwotnie mieszkała osoba odpowiedzialna za wygląd przypałacowego parku.

Kolejną atrakcja to skansen kolei wąskotorowej. Można tam podziwiać zabudowania z XIX wieku, w których znajduje się zabytkowy tabor kolejowy. Są to: wagony oraz stare lokomotywy (parowe i spalinowe). Będąc tam warto wybrać się na kolejową przejażdżkę do sąsiednich stacji. Z innych miejsc, które mogą zainteresować turystę, należy wymienić: szpitalik Rogera z XIX wieku, który jest siedzibą parku krajobrazowego oraz malowniczo położone uroczysko księżnej Wiktorii.

Zwiedzaliście kiedyś Rudy Raciborskie? Co polecacie zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz