Skalne Miasta w Polsce

Podróże    
ocena

Kiedyś miejsca nazywane "skamieniałymi miastami" wzbudzały nieokreślone uczucia niepewności i tajemnicy, które sprawiały, że zawsze wiązały się z nimi jakieś legendy i podania. Obecnie magia, którą tworzą różnokształtne formacje skalne sprawia, że nie brakuje osób, pragnących poczuć ową niezwykłą atmosferę.

Skalne Miasta w Polsce

sxc.hu

- Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich – skalne miasteczko znajduje się na wysokości 718 m n.p.m. Jest to jedna z największych atrakcji tego regionu. Można tam podziwiać formacje skalne o różnych kształtach i wielkościach. Poza tym rozpościera się stamtąd piękny widok na okolicę. Starościńskie Skały są nazywane skałami Marianny, ponieważ to właśnie tu na życzenie księżny Anny Marii (żony księcia Wilhelma Hohenzollerna) zostały wykute schody, które do dzisiaj ułatwiają wejście turystom na platformę widokową. W ten sposób powstał tak modny w XIX wieku karpacki park sentymentalny. Na skałach postawiono dwa żeliwne lwy. Do lat siedemdziesiątych XX wieku przetrwał jeden z nich. Obecnie nie ma żadnego. Pamiątką po ich istnieniu jest nazwa szczytu Lwia Góra. Na Starościńskie Skały prowadzą dwa szlaki: pierwszy wariant jest krótszy, ale trudniejszy, zaś drugi dłuższy, lecz łagodniejszy i bezpieczniejszy. W miejscu tym można coraz częściej spotykać miłośników wspinaczki skałkowej;

- Rezerwat „Skamieniałe miasto” w Ciężkowicach – miejsce, które kiedyś kojarzono ze złymi mocami, jest obecnie największą atrakcją Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się on na południe od centrum Ciężkowic. W rezerwacie o powierzchni ponad 30 ha można podziwiać formacje skalne o niezwykłych kształtach. Do najbardziej znanych i popularnych należą m.in.: Czarownica, Ratusz, Grunwald (jedna z najbardziej okazałych), Wąwóz Czarownic z czasowym wodospadem, Aligator, Orzeł, Pianino, Pieczarki, Lisi Wąwóz czy Skałka. Warto zaznaczyć, że z wieloma ze skał, znajdujących się w tym kompleksie, wiążą się legendy i podania. Z tym miejscem związany był pianista I. Paderewski, o czym świadczy nadanie jednej z ambon nazwy Baszty Paderewskiego oraz znajdująca się w tym kompleksie pamiątkowa tablica. W rezerwacie można także podziewać XIX-wieczne inskrypcje eksplorujących ten teren oraz jaskinie;

- Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych – Rezerwat „Błędne Skały” to labirynt skalny, który należy do najczęściej odwiedzanych miejsc. Na powierzchni około 21 ha można podziwiać cuda, jakie stworzyła natura w postaci niezwykłych kształtów. Są to ambony, filary czy wąskie wąwozy skalne. Na terenie rezerwatu została wytyczona trasa spacerowa, która miejscami wymaga wręcz przeciśnięcia się przez wąskie przesmyki. Natomiast Szczelinie Wielki to grupa skał o kształtach, które przypominają ludzi lub zwierzęta. Najwyższym szczytem jest Fotel Pradziada, na który wchodzi się metalowymi schodami. Istnieje możliwość zwiedzenia znajdującego się temat rezerwatu krajobrazowego. Zwiedzanie Błędnych Skał oraz Szczelina jest płatne. Należy się również liczyć z ograniczeniami w zwiedzaniu tych miejsc, wynikających z faktu, iż długo leży tam śnieg.

Zwiedzaliście kiedyś jakieś skalne miasta? Czy są to według Was miejsca warte, aby je zobaczyć? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz