Skanseny w Polsce

Podróże    
ocena

Wizyta w skansenie to przeniesienie się w inną przestrzeń czasową - pozbawioną wielu udogodnień, bez których nie potrafi obejść się współczesny człowiek, ale też posiadającą w sobie jakąś magię. Niestety, drewniane zagrody chałupy, młyny wodne czy wiatraki można coraz częściej oglądać wyłącznie w skansenach.

Skanseny w Polsce

sxc.hu

- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicachna 10 ha powierzchni znajduje się ponad 60 obiektów, pochodzących z XVII-XIX wieku. Są to m.in.: chałupy, kościół drewniany, kuźnia, młyn wodny, karczma czy wiatraki. Jednym z najciekawszych obiektów jest budynek szkoły wiejskiej. W jednej części znajduje dobrze wyposażona izba lekcyjna, zaś naprzeciwko niej mieszkanie nauczyciela. W Muzeum Wsi Opolskiej można także zobaczyć oryginalne opakowania po produktach spożywczych znanych współcześnie marek. Najczęściej w weekendy zwiedzający skansen w chałupach mogą spotkać przewodników, którzy opowiedzą o określonym obiekcie;

- Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Posiada dwa punkty muzealne w Rogierówku i Lednogórze. Odtwarzana w skansenie rzeczywistość nawiązuje do XIX wieku, choć pojawiają się obiekty pochodzące z XVII i XVIII wieku. Najstarszym jest chałupa z 1602 roku. Znajdują się tam również kopia parterowego dworu z wsi Studzieniec. W środku można podziwiać jadalnię, sypialnię, bawialnię czy biblioteką. Wystrój pomieszczeń prezentuje poziom życia rodziny ziemiańskiej w dwudziestoleciu międzywojennym;

skansenFot. sxc.hu

- Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – znajduje się on w centrum przemysłowej aglomeracji, co w niczym nie przeszkadza w zwiedzaniu tego miejsca. Park zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Można tam podziwiać zabytkową, drewnianą architekturę. Do najciekawszych obiektów należą zespól pasterski z Brennej wraz ze stadem owiec oraz chałupa dymna, czyli bez komina, należąca do bogatego chłopa z Istebnej. Zwiedzający mogą zapoznać się z następującymi wystawami stałymi:

a) „Historia i działalność GPE”;

b)  „Kto dobrze orze mo chleb w komorze";

c) „Tradycyjne rzemiosło ludowe - ginące zawody"

d) „Jak dawniej prano";

e) „Pojazdy konne";

f)  „Mechanizacja na wsi od poł. XIX do poł. XX w."

- Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie – skansen zajmuje powierzchnię 3,5 ha. W tym malowniczo położonym miejscu należy na pewno zobaczyć wiatrak postawiony w pobliżu łanów zboża.

Jakie jeszcze znacie polskie skanseny? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz