Szczawnica - atrakcje

Podróże    
ocena

Szczawnica jest jedną z największych atrakcji Pienin, położoną w sercu Pienińskiego Parku Narodowego. Malowniczo ulokowane miasto nad Dunajcem przyciąga niezapomnianymi krajobrazami i łagodnym mikroklimatem. Na zwiedzających - niezależnie od wieku - czeka wiele atrakcji.

Szczawnica - atrakcje

sxc.hu

- Miasto znajduje się w sercu Pienińskiego Parku Narodowego, co czyni je doskonałą bazą wypadową w góry. Trudno sobie wyobrazić pobyt w tym miejscu bez wejścia na Sokolicę, Palenicę (można skorzystać z wyciągu krzesełkowego), Trzy Korony czy wycieczki do wąwozu Homole. Jedną z największych atrakcji jest spływ Dunajcem na tratwie, kajaku lub pontonem. Do dyspozycji turystów są szlaki rowerowe, piesze, konne, wyciągi narciarskie czy miejsca do uprawiania snowboardu. Infrastruktura sportowa obejmuje także basen, korty tenisowe, ścieżkę zdrowia w lasku modrzewiowym, plac zabaw dla dzieci do jazdy na deskorolkach i łyżworolkach, boiska do koszykówki, piłki ręcznej czy plażowej;

Wiodk z Trzech Koron

fot. Małgorzata Łyczak

- W Szczawnicy można także podziwiać zabytki. Są to m. in.: budowle architektury zdrojowej (XVIII i XIX wiek), nawiązujące np. do stylu szwajcarskiego, plac Dietla z fontanną oraz obeliskiem, poświęconym dr Józefowi Dietlowi czy zdroje wód mineralnych Walerii i Szymona. Z obiektów sakralnych warto wymienić kaplicę cerkiew w Jaworkach z barokowym ikonostasem, Matki Boskiej Królowej Nieba oraz kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej z XIX wieku, neogotycki Kościół św. Wojciecha z XIX wieku, stary cmentarz z zabytkowymi nagrobkami i kaplicą, dwór Józefa Szalaya z XIX wieku. Turystom udostępniono również do zwiedzania dwa muzea: Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya oraz Muzeum Uzdrowiska;

- Pobyt w Szczawnicy może uatrakcyjnić wizyta w parku linowym, spacery promenadą spacerową nad Grajcarkiem czy wizyt w Kocim Zamku. Ostatnie z opisanych miejsc jest kawiarnią i restauracją, o ciekawej architekturze, z oryginalnym wystrojem. W kilkupoziomowym obiekcie można zjeść obiad np. przy szumie małych wodospadów i otoczeniu bujnej roślinności lub wypić lampkę wina, siedząc przy romantycznym kominku. Będąc w tym mieście, nie sposób nie zauważyć figur zwierząt, ptaków i ogromnego zegara porośniętego kwiatami. W Szczawnicy-Jaworkach znajduje się również znany klub o nazwie Muzyczna Owczarnia. Odbywają się tam koncerty wielu znanych polskich wykonawców i grup. Przypadkowa wizyta może zakończyć się udziałem w koncercie np. Nigela Kennedy’ego. Oprócz tego organizowane są tam warsztaty muzyczne i artystyczne.

Koci Zamek

fot. Małgorzata Łyczak

Czy uważacie, że Szczawnica to atrakcyjne miejsce na weekendowy wypad? Byliście tam już kiedyś? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz