Szczepienia przed wyjazdem do krajów tropikalnych

Podróże    
ocena

Wyjazd do egzotycznych krajów może być bez wątpienia ekscytującą przygodą. Z jednej strony mamy gorący klimat, ciekawą kulturę, bajkowe plaże i turkusową wodę, z drugiej – większe ryzyko zachorowań na choroby zakaźne i pasożytnicze. W poszczególnych państwach rozmieszczenie tropikalnych schorzeń jest dosyć zróżnicowane. Dlatego też, przed każdą tego rodzaju podróżą, należy zasięgnąć wiedzy, czy nie mamy obowiązku zaszczepienia się.

Szczepienia przed wyjazdem do krajów tropikalnych

photoxpress.com

Szczepienia stanowią jeden z najbardziej skutecznych sposobów na unikniecie zakaźnych chorób. Powinniśmy mieć na uwadze, że w przypadku podróży do konkretnego tropikalnego kraju, niektóre z nich mogą być obowiązkowe, inne zaś „tylko” zalecane. Osoby, które udają się w tropiki służbowo, poddawane są obowiązkowym badaniom lekarskim. Turyści wyjeżdżający do odległych krajów indywidualnie muszą zaś zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo we własnym zakresie i pod żadnym pozorem nie można tego bagatelizować.

Do lekarza należy udać się co najmniej na dwa miesiące przed planowaną podróżą, tak, aby specjalista zdążył zrobić ewentualne badania dodatkowe oraz wykonać zalecane szczepienia. Obowiązkowe szczepienia wymagane są na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, a o ich przejściu informuje międzynarodowa książeczka szczepień, którą okazujemy przy wjeździe do danego kraju. Jak już zostało wspomniane, pod żadnym pozorem nie  wolno próbować dostać się do danego kraju bez obowiązkowych szczepień, gdyż zostanie nam odmówione przekroczenie jego granicy. Szczepienia dobrowolne nie są odnotowywane w w/w książeczce. Ich dobór uzależniony jest m.in. od charakteru wyjazdu, odwiedzanego rejonu, czasu pobytu a także naszej odporności immunologicznej.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyjazd do krajów tropikalnych wiąże się z obowiązkiem zaszczepienia przeciw żółtej gorączce. To choroba wirusowa rozpowszechniona wśród dzikich zwierząt, a przenoszona jest przez komary. Najbardziej narażeni na nią będziemy podróżując do Ameryki Południowej i Afryki Środkowej. Szczepienie ważne jest przez 10 lat od 10 dnia po jego wykonaniu.

UWAGA!

Warto podkreślić, że szczepienia zalecane mogą być także czasowo uznane za obowiązkowe. Zanim wiec wyjedziemy w tropiki, należy sprawdzić informacje na ten temat. Do takich szczepień zaliczamy te przeciw cholerze, błonicy, tężcowy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomielitis i japońskiemu zapaleniu mózgu. Pamiętajmy, że oprócz zadbania o zaszczepienie się, podczas pobytu w tropikach nigdy nie zaszkodzi odpowiednia doza ostrożności, która przejawia się w większym dbaniu o higienę, myciu i obieraniu warzyw i owoców, piciu tylko butelkowanej wody, stosowaniu środków odstraszających owady i odpowiednich leków (np. przeciw przenoszonej przez komary malarii).

Gdzie się wybieracie i jakie szczepienia musicie w związku z tym wykonać? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz