Szlak Architektury Drewnianej - co warto zobaczyć?

Podróże    
ocena

Szlak Architektury Drewnianej ma długość 3,5 tys. km. Obejmuje on swoim zasięgiem ponad 500 obiektów, znajdujących się na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dzięki niemu turysta może podziwiać owo niezwykłe drewniane dziedzictwo, obejmujące kościoły, cerkwie, karczmy, dwory, skanseny, muzea, zabudowania wiejskie, wille czy pałacyki.

Szlak Architektury Drewnianej - co warto zobaczyć?

sxc.hu

W przypadku województwa małopolskiego szlak podzielony jest na 6 tras, zaś w niektórych przypadkach dodano warianty. Są to: region Jurajsko-Oświęcimski z wariantem Mogiła–Proszowice, region Nadwiślański, region Podhalańsko-Pieniński, region Pogórza Beskidzkiego z wariantem Nowy Sącz–Limanowa z wariantem Nowy Sącz–Krynica Zdrój, region Krynicko-Gorlicki oraz trasa łącznikowa. Do najciekawszych obiektów, które można zwiedzić, należą świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej koło Biecza, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół pw. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej.

Na terenie województwa małopolskiego Szlak Architektury Drewnianej opisuje aż 250 obiektów wartych zwiedzenia. Zainteresowani powinni skorzystać ze strony www.drewniana.malopolska.pl. Można tam znaleźć spis uwzględnionych zabytków, a przede wszystkim informację, czy obiekt został udostępniony do zwiedzania. Oprócz tego na stronie dostępne są numery telefonów do osób, które pełnią funkcje kluczników.

W województwie śląskim SAD składa się trasy głównej oraz następujących pętli: beskidzkiej, częstochowskiej, gliwickiej, pszczyńskiej i rybnickiej. Warto zwiedzić następujące świątynie: kościół św. Mikołaja w Truskolasach, kościół św. Walentego w Woźnikach, kościół św. Marcina w Ćwiklicach, kościół św. Klemensa w Miedźnej i św. Krzyża w Starej Wsi. Warto zatrzymać się na chwilę w pałacyku myśliwskim Habsburgów w Wiśle, starej karczmie w Jeleśni oraz zobaczyć ruchomą szopka Jana Wewióra w Olsztynie. Informacje na temat szlaku i znajdujących się przy nim 93 obiektów można znaleźć na stronie www.slaskie.pl/sad/.

W województwie podkarpackim miłośnicy architektury drewnianej mają do wyboru aż 9 tras: krośnieńsko-brzozowską, sanocko-dynowską, ustrzycko-leską, sanocko-dukielską, przemyską, lubaczowską, rzeszowsko-jarosławską, jasielsko-dębicko-ropczycką oraz tarnobrzesko-niżańską. Znajdują się tam dwa obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Są to świątynia w Haczowie, będąca największym drewnianym kościołem w Polsce oraz kościół w Bliznem. Do najcenniejszych zalicza się: świątynie w Osieku, Trzcinicy, Golcowej, Humniskach, Domaradzu oraz cerkwie (Uluczu, Kwiatoniu, Hańczowej). Informacje o szlaku można znaleźć na stronie www.podkrapackie.pl

Zwiedzaliście kiedyś jakiś Szlak Architektury Drewnianej? Czy polecilibyście swoim znajomym odwiedzenie tego miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz