Szlak Cysterski - informacje

Podróże    
ocena

Zakon Cystersów zostawił po sobie niezwykłą, szeroko rozumianą, spuścizną: architektoniczną, intelektualną, sakralną czy gospodarczą. Podróżowanie szlakiem, który ma przybliżyć owo dziedzictwo, przypomina niezwykłą wyprawę. Z jednej strony wiąże się to poznawaniem historii zakonu Cystersów, zaś z drugiej - z promowaniem jego walorów.

Szlak Cysterski - informacje

sxc.hu

Ciekawostką jest to, że tworząc szlak cysterski w Polsce, uwzględniono realia historyczne. Pętlom przyporządkowano dzielnice historyczne, na którym się znajdowały się określone obiekty, z niedużymi modyfikacjami. Na ich trasach znajdują się funkcjonujące opactwa, cysterskie ośrodki odnowy duchowej, przeoraty oraz obiekty pocysterskie. W ten sposób powstały cztery pętle:

cystersiFot. sxc.hu

- pętla małopolska – z głównymi ośrodkami w: Szczyrzycu, Ludźmierzu, Krakowie-Mogile, Jędrzejowie, Koprzywnicy, Wąchocku i Sulejowie. W Szczyrzycu przy klasztorze znajduje się duże muzeum, które można zwiedzać w dni powszednie, niedziele i święta, w wyznaczonych godzinach. W Krakowie-Mogile turystom udostępniono do oglądania opactwo, bazylikę, drewniany kościół św. Bartłomieja oraz ogród klasztorny. Grupy proszone są o wcześniejszą rezerwację;

- pętla śląska z obiektami w: Trzebnicy, Lubiążu, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Henrykowie, Jemielnicy i Rudach – warto odwiedzić zespół pocysterski w Rudach, ponieważ jest on przykładem lokalizacji opactwa zgodnie z regułą św. Benedykta, bez żadnych odstępstw;

- pętla wielkopolsko-lubuska z obiektami cysterskimi w: Ołoboku, Lądzie, Łeknie, Wągrowcu, Owińskach, Przemęcie, Wieleniu Nadobrzańskim i Obrze, Paradyżu, Zemsku czy Bledzewie;

- pętla pomorsko-kujawsko-chełmińska z obiektami m.in. w: Reczu, Marianowie, Cedyni, Pełczycach, Kołbaczu, Szczecinie, Wolinie oraz Koszalinie, Gdańsku-Oliwie czy Pelpinie.

UWAGA!

W ramach popularyzacji dziedzictwa cysterskiego organizowane są jarmarki cysterskie (między innymi w Pelpinie), festyny czy różnego rodzaju imprezy kulturalne (np. koncerty). Poza tym na terenie Wielkopolski utworzono „Cysterski Szlak Rowerowy”. Zaczyna się on w Poznaniu, biegnie przez Owińska, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, aby zakończyć się w Łeknie.

Jakie miejsca znajdujące się na Szlaku Cysterskim już widzieliście? Uważacie, że warto zwiedzić tenże szlak? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz