Szlak Piastowski - informacje

Podróże    
ocena

Szlak piastowski, który w herbie ma orła piastowskiego z XIII wieku, przebiega przez dwie historyczne dzielnice Polski: Wielkopolskę oraz Kujawy. Należy również do ciekawych tras ze względu na wartości przyrodnicze. Obejmuje swoim zasięgiem dwa pojezierza: gnieźnieńskie oraz poznańskie (około tysiąca jezior z największym - Gopłem - na czele).

Szlak Piastowski - informacje

sxc.hu

Na szlaku piastowskim znajduje się 25 miast, miasteczek oraz wsi, w których można zobaczyć bądź zwiedzić obiekty związane z historią, przybliżające rozwój państwowości polskiej. Warto zaznaczyć, że trzy z nich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są to: katedra w Gnieźnie, osada obronna Biskupinie oraz ruiny budowli na wyspie Ostrów Lednicki.

Trudno sobie wyobrazić zwiedzanie szlaku piastowskiego bez zobaczenia następujących miejsc:

- Giecz – ta niewielka wieś była kiedyś ważnym ośrodkiem państwowości polskiej. Śladami tej chlubnej przeszłości, które przetrwały do czasów współczesnych są: gród (znajduje się tam muzeum oraz nadal prowadzone są prace archeologiczne), kościół drewniany pw. Św. Jana Chrzciciela oraz romański kościół pw. NMP Wniebowziętej z XII wieku;

- Gniezno, w którym można zwiedzić katedrę pw. NMP ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, zobaczyć podziemia czy skarbiec tej słynnej świątyni. Natomiast w kościele św. Jana znajduje się piękna gotycka polichromia;

- Ostrów Lednicki (ważny ośrodek administracyjno-obronny Polan) – na wyspie można podziwiać takie elementy architektury sakralnej i obronnej jak pałac z kaplicą-baptysterium, kościół grodowy, wał obronny, umocnienia brzegowe. przyczółek mostu zachodniego czy przyczółek mostu wschodniego;

- Kruszwica – nad jeziorem Gopło znajduje się owiana legendą słynna Mysia Wieża;

- Wolin z osadą warowną typu bagiennego;

- Na szlaku znajduje się wiele zabytków reprezentujących architekturę romańską. Należą do nich m.in.: rotunda św. Prokopa w Strzelnie, kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy czy kościół pw. NMP w Inowrocławiu.

UWAGA!

Poza tym na szlaku funkcjonuje wiele ciekawych muzeów, m.in.: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa w Uzarzewie, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie, Muzeum J. Kasprowicza w Tężnie, Muzeum Ziemi Pałuckiej i Muzeum Sztuki Sakralnej w Żninie czy Muzeum Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Warto również zobaczyć miniatury zabytków szlaku piastowskiego w Pobiedziskach, Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Żninie skansen pszczelarski w Swarzędzu czy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.

Które z miejscowości wchodzących w skład Szlaku Piastowskiego zwiedziliście? Czy Waszym zdaniem warto wybrać się w taką podróż? Zapraszam do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz