Szlaki Winne w Polsce

Podróże    
ocena

Enoturystyka jest zwiedzaniem winnic oraz obiektów związanym z wytwarzaniem tego trunku. Oczywiście, jest ono połączone z degustacją alkoholu oraz udziałem w takich imprezach jak: winobrania, Święto Miodu i Wina, Święto Młodego Wina czy Międzynarodowe Dni Wina.

Szlaki Winne w Polsce

sxc.hu

W Polsce ten rodzaj spędzenia wolnego czasu zaczyna się coraz prężniej rozwijać, choć jeszcze nie można porównywać go z poziomem enoturystyki np. w Europie Zachodniej. Jednak istnieją już możliwości zwiedzania winnic w naszym kraju, m.in. dzięki powstaniu kilku szlaków:

- Podkarpacki Szlak Winnic – z tajnikami hodowli winogron i produkcji wina można zapoznać się dzięki zwiedzeniu aż 40 dużych winnic, które znajdują się na trasie. Jedna z miejscowości o nazwie Trzcinica koło Jasła jest pierwszą w Polsce wioską winiarską. Na jej terenie znajduje się aż 6 winnic. Właśnie tam co roku odbywają się Międzynarodowe Dni Wina. Pozostałe winnice znajdują się w następujących miejscowościach: Jasło, Glinik Polski, Przysieki, Trzcinica, Jareniówka, Nawsie Kołaczyckie, Jedlicze, Przybówka, Glinik Średni, Łęki Dolne, Grudna Górna, Dębica, Staszów, Kolbuszowa, Strażów, Rzeszów, Budziwój, Wyżne, Połomia, Straszydle, Chmielnik, Grzegorzówka, Błażowa Dolna, Dynów, Albigowa, Gniewczyna Tyniecka, Węgierka, Dubiecko, Przemyśl oraz Sanok.

- Lubuski Szlak Miodu i Wina – szlak ten obejmuje 14 miejsc związanych z hodowlą i produkcją wina. Na jego trasie znajdują się winnice w: Mozowie, Starej Wsi, Leśnej Polanie, Łazie, Starym Kisielinie, Świdnicy koło Zielonej Góry czy Paradyżu. Warto wspomnieć o największej winnicy, która powstała przy pałacu w Mierzęcinie oraz gospodarstwie Miody Noteckie w Gralewie. Z obiektów muzealnych związanych z tą tematyką na szlaku znajdują się Muzeum Etnograficzne w Ochli z plenerową ekspozycją winiarską z własną winnicą, skansen pszczelarski w Pszczewie, Muzeum Wina w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Winne Wzgórza;

- szlak winno–miodowy „Grodziec” – na jego trasie znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, m.in. z pasiekami oraz winnicami. Szlak składa się ona z dwóch pętli: północnej oraz południowej, zaś jego długość liczy 200 km. Obejmuje on 30 gospodarstw i instytucji;

- winnice można zwiedzać również w okolicach Kazimierza Dolnego nad Wisłą – są to: Solaris w Opolu Lubelskim, Pańska Góra w Podgórzu, Mały Młynek i Słowicza w Bronowicach, Maja w Kowalach oraz Wieczorków w Borku. Natomiast pod ruinami zamku w Janowcu odbywa się Święto Wina.

Chcielibyście się wybrać na wycieczkę trasą polskich szlaków winnych? Czy informacje zawarte w artykule zachęciły Was do podjęcia takiej wyprawy? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz