Tanie linie lotnicze - czy warto?

Podróże    
ocena

Kiedy w naszym kraju dostępne stały się usługi tanich linii lotniczych, wiele osób patrzyła na to „zjawisko” z pewną rezerwą i niedowierzaniem. Dziś, gdy na rynku działa już wielu tego rodzaju przewoźników, podróżowanie samolotem stało się dostępne niemalże dla każdego, a ceny biletów niższe niż przejazd polską koleją czy samochodem już nas aż tak nie dziwią. Czy niskobudżetowi przewoźnicy są dobrą alternatywą dla tych tradycyjnych oraz z czym musimy się liczyć wybierając ich ofertę – o tym właśnie mowa w dalszej części niniejszego tekstu.

Tanie linie lotnicze - czy warto?

sxc.hu

Jak sama nazwa wskazuje, tanie linie lotnicze to przedsiębiorstwa oferujące bilety na przeloty w cenach niższych niż przewoźnicy tradycyjni. Jest to możliwe dzięki strategii różnicowania cen. Na pokładzie jednego samolotu znaleźć możemy więc osobę, która zapłaciła za bilet przysłowiowe grosze, jak i taką, która poniosła nawet 10 razy większe wydatki. Najczęściej bilety drożeją im bliżej jest daty wylotu, jednak, w zależności od konkretnego przewoźnika, ceny zmieniać się mogą nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać niskobudżetowe linie lotnicze. Dla jednych jest to jedyna słuszna metoda podróżowania, inni przedkładają wygodę nad niską cenę. Z czym więc musimy się liczyć decydując się na tanie linie lotnicze? Przede wszystkim miejmy na uwadze, że oferowane loty obsługiwane są przez mniej popularne, często oddalone od miast „docelowych” lotniska. Do ceny biletu musimy więc doliczyć koszt transportu do centrum, co w niektórych wypadkach może się okazać  wydatkiem większym, niż sam bilet lotniczy.

Do ofert niskobudżetowych przewoźników podchodźmy zawsze z pewną rezerwą. Pamiętajmy, że za niską ceną stoi na pewno niższa jakość. Nie oznacza to bynajmniej niemiłego i nieskorego do pomocy personelu pokładowego, jednakże musimy się liczyć np. z węższymi fotelami, brakiem darmowego posiłku na pokładzie samolotu czy większym „zagęszczeniem” siedzeń. Powinniśmy też wiedzieć, że chociaż sam bilet na dany przelot może być wyjątkowo korzystny cenowo, wszelkie dodatkowe usługi mogą już znacznie nadszarpnąć przeznaczony na wyjazd budżet. W przypadku niskobudżetowych przewoźników konieczna jest bowiem dopłata za nadawany do luku bagaż, ewentualne posiłki i napoje oferowane na pokładzie samolotu, możliwość skorzystania z pierwszeństwa wejścia na pokład czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży.

Oczywiście, wszystkie te aspekty nie zniechęcają miłośników tanich przelotów, a takich nie brakuje. Nic w tym dziwnego – tanie linie lotnicze umożliwiają nam podróżowanie w wyjątkowo przystępnych cenach. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na poznaniu miejsca docelowego, a nie najwyższym komforcie i pełnym pakiecie usług podczas samego lotu, oferta niskobudżetowych przewoźników na pewno spełni nasze oczekiwania.

Czy często korzystacie z oferty tanich linii? Zdarza Wam się latać też liniami regularnymi? Czy różnice (i jakie) są zauważalne? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz