Tanie zakupy za granicą

Podróże    
ocena

Wspomnienia, doświadczenia, zagraniczne przyjaźnie oraz… alkohol, elektronika i sprzęt sportowy. Podróże służą przede wszystkim poznawaniu nowych miejsc i ludzi, ale nie ma przeszkód, by wykorzystać ich część również na zakupy. Podpowiadamy, co możesz nabyć taniej podczas swoich wojaży po świecie.

Tanie zakupy za granicą

fot. Mateusz Osienkiewicz

W Niemczech nie przepłacisz za elektronikę – warto zakupić tam tak powszechnie używane urządzenia jak cyfrowe aparaty fotograficzne czy telefony komórkowe. Ponadto zza zachodniej granicy możesz szybko i tanio sprowadzić samochód – oferty sprzedaży używanych aut są przeważnie znacznie atrakcyjniejsze niż w kraju.

We Włoszech, Hiszpanii i Francji warto wykorzystać to, co uznawane bywa za ich największy atut, czyli kuchnię. We wszystkich tych krajach niedrogo zakupisz dobre sery i oliwę. W przypadku ojczyzny Pedro Almodovara do listy zakupów warto dopisać jeszcze owoce morza. W Italii, poza artykułami spożywczymi, możesz zaopatrzyć się w markowe ubrania, w tym odzież motocyklową.

Uzupełnić garderobę z pewnością pomoże również wizyta w Wielkiej Brytanii. Tam szczególnie tanie będą stroje i akcesoria sportowe oraz obuwie. Ponadto warto zainwestować w markowe perfumy – ich ceny mogą być o kilkadziesiąt procent niższe niż w polskich drogeriach.

Na Ukrainie za niewielkie pieniądze możesz uzupełnić zapas używek – alkoholu i papierosów (pamiętaj o przepisach celnych!). Ponadto nie przepłacisz za benzynę i odzież, a opłacalny może być również zakup motoru. W Czechach i na Słowacji ceny alkoholu zbliżają się obecnie do ich wartości w Polsce. Jest jednak kilka rodzajów trunków, które wciąż warto zakupić w Bratysławie i Pradze (np. rum, absynt).

zakupy

fot. Mateusz Osienkiewicz

W Bułgarii taniej zakupisz alkohol, a ponadto sery i biżuterię. Natomiast przed powrotem z podróży po Rosji warto zaopatrzyć się w chałwę i kawior; tańsze jest też złoto. Grecji, podobnie jak innych krajów basenu Morza Śródziemnego, nie warto opuszczać bez produktów spożywczych – zwłaszcza oliwy, prawdziwego sera feta i soli morskiej. W Atenach mniej niż w Warszawie zapłacisz za naturalne gąbki.

Turcja to dobre miejsce na zakup odzieży (uwaga na podróbki!), szczególnie swetrów, szali i wyrobów ze skóry. Warto zaopatrzyć się też w tradycyjną chałwę oraz zorientować się w cenach złota. Sąsiednia Syria to kraj taniego alkoholu, tytoniu, herbaty i przypraw. Niedrogie są też fajki wodne oraz tradycyjnie wyrabiane mydło (Aleppo).

Stany Zjednoczone to przede wszystkim tania elektronika: laptopy, telefony komórkowe, konsole do gier i wiele innych sprzętów (uwaga na zakres gwarancji!). Niedroga jest markowa odzież i obuwie. W USA zaoszczędzą ponadto myśliwi (broń i sprzęt myśliwski) oraz sportowcy (sprzęt rowerowy, sprzęt snowboardowy, sprzęt do paintballa).

Czy znacie inne produkty, które warto kupić za granicą? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz