Tunezja - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróże    
ocena

Tunezja należy do najpopularniejszych wśród Polskich turystów miejsc, gdzie decydujemy się spędzić urlop. Aby był to miło spędzony czas wolny od zbędnych niespodzianek, warto jest jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z podstawowymi informacjami o kraju, jego zwyczajach i zachowaniach miejscowej społeczności. Już sam fakt, iż Tunezja leży na innym kontynencie wpływa na istnienie wielu różnic kulturowych i obyczajowych, których świadomość istnienia pozwoli nam odpowiednio zachować się w danej sytuacji i uniknąć ryzyka popełnienia gafy.

Tunezja - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

sxc.hu

Niech nie zdziwi nas fakt, że podczas wizyty na targu będziemy raz po raz zagadywani w naszym łamanym ojczystym języku przez ulicznych sprzedawców. Chociaż nie są oni z reguły nachalni, zdarza się, że jeżeli wejdziemy już do sklepu, nie sposób z niego wyjść z pustymi rękoma. Nie przesadzajmy też z targowaniem – chociaż jest ono wskazane, przesadne obniżanie proponowanej przez nas ceny może spotkać się z dezaprobatą sklepikarzy. Z drugiej strony, cena zaproponowana turyście jest zwykle dwa razy wyższa niż ta, którą usłyszy miejscowy.

Warto też zapoznać się z przepisami walutowymi. Do Tunezji nie można wwozić ani wywozić z niej dinarów, dozwolone jest za to przewożenie dowolnej ilości wymiennej waluty. Pamiętajmy przy tym, że sklepy wolnocłowe na lotniskach przyjmują tylko wymienną walutę. Dlatego właśnie należy być ostrożnym z wymianą zbyt dużej ilości lokalnego pieniądza.

Przy wyjazdach zorganizowanych, tj. z biurem podróży, obywatele naszego kraju nie potrzebują wiz do Tunezji, są one jednak konieczne, gdy podróżujemy na własną rękę. Wiza pobytowa, którą można wyrobić w Ambasadzie Tunezji, wydawana jest maksymalnie na 3 miesiące. Z uwagi na fakt, że procedura wyrabiania dokumentu jest dosyć długa, należy udać się do w/w instytucji najlepiej co najmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem. Musimy też wiedzieć, że w Tunezji obowiązuje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegu w hotelu, meldunek otrzymujemy automatycznie wraz z wypełnieniem specjalnej karty, gdy przyjeżdżamy na czyjeś zaproszenie, meldunek zgłasza ta osoba.

Na koniec kilka praktycznych rad z różnej dziedziny, których stosowanie pozwoli nam uniknąć zdziwienia a nawet problemów w Tunezji. Kobiety, a zwłaszcza blondynki, nie powinny odsłaniać zbyt dużo ciała wybierając się na miasto, w przeciwnym razie nie będzie się można dosłownie odpędzić od zaczepiających nas Arabów. Nie warto też wierzyć w zapewnienia Tunezyjczyków typu „ajlawju”, gdyż z ich ust padają one do większości kobiet w nadziei, że któraś uwierzy w miłosne wyznanie. Nie każdy też wie, że w Tunezji przedstawicielka płci pięknej, która prowadzi samochód o zmierzchu, nie ma prawa być zatrzymana przez policję. Ponadto, w kraju tym, chociaż w teorii istnieją przepisy ruchu drogowego, w praktyce nikt ich nie stosuje, więc np. jazda pod prąd nie jest niczym niezwykłym.

UWAGA!

Pamiętajmy, aby nie robić zdjęć przed domem prezydenta – gdy się tego dopuścimy, ochrona może zabrać nam sprzęt fotograficzny. Kolejna zasada dotyczy właściwe każdego, nie tylko afrykańskiego kraju o ciepłym klimacie i innej florze bakteryjnej – unikajmy picia drinków z lodem (będącego w większości przypadków zamrożoną wodą z kranu), jeżeli nie chcemy cierpieć z powodu dolegliwości żołądkowych.

Chcielibyście wybrać się do Tunezji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz