Turcja - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróże    
ocena

Turcja to niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym kraj leżący na granicy dwóch kontynentów – Europy i Azji. Już sam ten fakt decyduje o tym, że spotkamy się tutaj z zupełnie odmienna kulturą i zwyczajami. Raj dla spragnionych wypoczynku podróżnych może nawet okazać się mało przyjaznym miejscem, jeżeli przed wyjazdem nie zapoznamy się z podstawowymi, istotnymi z punktu widzenia turysty, informacjami a także lokalnymi obyczajami i etykietą.

Turcja - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

photoxpress.com

Przed wyjazdem do Turcji powinniśmy wiedzieć, że polscy obywatele objęci są obowiązkiem posiadania wizy. Można je wyrobić na większości lotnisk po przybyciu do tego państwa, a uprawniają one do miesięcznego pobytu na jego terenie. Warto tutaj dodać, że wybierając się na teren Turcji musimy posiadać paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu. Gdy wylądujemy już w tym europejsko-azjatyckim kraju, pamiętajmy też o przestawieniu zegarka o godzinę do przodu w stosunku do czasu polskiego.

Będąc w Turcji, dobrze jest przestrzegać szczególnie zasad higieny. Nie pijmy wody z nieznanych źródeł – najlepiej jest sięgać tylko po tę butelkową, bez dodatku lodu. Mieszkańcy tego kraju nie mają w zwyczaju używania papieru toaletowego, więc warto zaopatrzyć się w jego zapas na czas pobytu. Pamiętajmy też, aby papieru nie wrzucać do muszki klozetowej, lecz do kosza na odpadki, gdyż tutejsza kanalizacja może mieć problemy z jego odprowadzeniem.

Chociaż Turcja jest nowoczesnym krajem znajdującym się pod silnym wpływem Europy, wiele tradycji i obyczajów odbiega od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że dominującą religią tego państwa jest muzułmanizm. Nie powinny więc dziwić nas sytuacje (zwłaszcza gdy przebywamy w małych miastach i na wsi), gdy zobaczymy tradycyjnie ubranych mieszkańców odprawiających modlitwy pięciokrotnie w ciągu dnia. Udając się do tureckiej świątyni, zadbajmy o odpowiedni strój i wykażmy szacunek dla lokalnych wierzeń.

Na uwagę zasługują też zasady obowiązujące w jakże popularnych tureckich łaźniach zwanych hammam. Nie służą one tylko i wyłącznie celom higienicznym, lecz także towarzyskim. Pamiętajmy, że w obiektach tych należy także zachować stosowną powagę i przestrzegać wszelkich reguł stosowanych przez miejscowych. Nie powinno nas na przykład dziwić, że tureckie kobiety korzystają w łaźniach z oddzielnych pomieszczeń. Pamiętajmy też, że całkowite obnażanie się podczas wizyty w hammamie nie jest mile widziane. Panie powinny zostać w bieliźnie zaś panowie – kąpielówkach lub biodrowych przepaskach.

UWAGA!

W Turcji dużą wagę przywiązuje się też do odpowiedniego ubioru na ulicy. W celu uniknięcia nieprzyjemnych komentarzy i zwracania na siebie uwagę, panie powinny zrezygnować z wyjątkowo krótkich spódniczek i obcisłych bluzek. W złym guście jest tutaj także okazywanie sobie nadmiernych czułości. Powściągliwość i szacunek dla lokalnej tradycji na pewno uchroni nas przed nieprzychylnymi spojrzeniami Turków.

Chcielibyście wybrać się do Turcji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz