Turystyka pielgrzymkowa w Europie - gdzie pojechać?

Podróże    
ocena

Turystyka pielgrzymkowa to nie tylko miejsca kultu i objawień. To także piękne miasta i urokliwe miejscowości, fascynująca architektura i wiele wieków historii. Stary Kontynent może pochwalić się szlakami pielgrzymkowymi, które przemierzają miliony osób.

Turystyka pielgrzymkowa w Europie - gdzie pojechać?

fot. Michał Osienkiewicz

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to jeden z najważniejszych europejskich szlaków pielgrzymkowych. Od ponad tysiąca lat prowadzi on pątników do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie w tamtejszej katedrze znajduje swój koniec.

Camino de Santiago nie ma jednej trasy – jest to sieć szlaków pielgrzymkowych, które obejmują wiele krajów europejskich. Droga oznakowana jest żółtymi strzałkami i symbolem muszli św. Jakuba, a na jej trasie znajdują się liczne kościoły i kaplice oraz schroniska dla pielgrzymów. Jedną z głównych nitek Drogi św. Jakuba jest Via Regia, która przebiega przez Polskę (m.in. Opole i Wrocław).

Innym długodystansowym szlakiem pielgrzymkowym jest Via Francigena, która łączy Canterbury w Anglii z Rzymem. Celem pielgrzymek udających się tą trasą jest grób św. Pawła i św. Piotra w Watykanie. Po drodze mija się tak urokliwe i popularne wśród turystów miasta jak Siena w Toskanii czy szwajcarska Lozanna.

Często zapomniana pozostaje dziś historyczna Droga św. Olafa, która wiedzie z Oslo do największej skandynawskiej świątyni – katedry Nidaros w Trondheim, gdzie pochowany ma być św. Olaf. Trudna, zróżnicowana trasa wiedzie przez góry i tereny bagienne, lasy, doliny rzek i brzegi jezior.

Są dziesiątki szlaków turystycznych, które wiodą do innych ważnych punktów na pielgrzymkowej mapie Europy. Prym wiedzie oczywiście centrum Kościoła katolickiego i siedziba papieża, czyli Watykan. Rocznie przybywa tam od 4 do nawet 7 milionów turystów. Do największych atrakcji zalicza się: Bazylikę św. Piotra, Kaplicę Sykstyńską oraz Muzeum Watykańskie. Ponadto pielgrzymi udający się do Włoch odwiedzają San Giovanni Rotondo (miejsce życia św. Ojca Pio), Bazylikę św. Franciszka w Asyżu i sanktuarium w Loreto.

We Francji najpopularniejszym celem pielgrzymek jest Lourdes, które każdego roku przyjmuje nawet 5-6 milionów pielgrzymów, plasując się tuż za Rzymem. W tym ważnym ośrodku kultu maryjnego znajduje się wiele zabytków, a infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta. W Portugalii prym wiedzie Fatima, gdzie Matka Boska miała objawić się trójce młodych pasterzy.

Do Medziugorie, zamieszkałej przez Chorwatów miejscowości w Bośni i Hercegowinie, przybywają rzesze osób, które mogą zobaczyć między innymi kamieniste wzgórza z krzyżami, miejsce domniemanych objawień. W Niemczech najwięcej pielgrzymów ogląda katedrę w Kolonii, a na Węgrzech – sanktuarium w Mariapocs. Do najpopularniejszych celów pielgrzymek w Polsce należą: Jasna Góra, Licheń i Kalwaria Zebrzydowska.

Czy byliście kiedyś na pielgrzymce? Gdzie? Jak oceniacie ten wyjazd? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz