Turystyka pielgrzymkowa w Polsce - gdzie pojechać?

Podróże    
ocena

Co roku blisko ćwierć miliona osób pielgrzymuje pieszo do Częstochowy. Ale poza Jasną Górą na pątników i turystów czeka jeszcze około 500 innych sanktuariów w całej Polsce.

Turystyka pielgrzymkowa w Polsce - gdzie pojechać?

fot. Michał Osienkiewicz

Średnio 30 kilometrów dziennie przez 19 dni pokonują uczestnicy pielgrzymki na Jasną Górę, którzy w lipcu wyruszają z Ustki. To grupa, która przechodzi najdłuższy z 55 szlaków pielgrzymkowych przecinających całą Polskę. Szacuje się, że co roku do Częstochowy z pielgrzymkami pieszymi dociera około 250 tysięcy osób, a liczba pielgrzymów przyjeżdżających (autobusami, pociągami i samochodami) jest nawet dziesięciokrotnie wyższa. Jasna Góra to zespół budowli, w skład których wchodzą między innymi: Bazylika, Kaplica Cudownego Obrazu, Pokoje Królewskie, biblioteka i muzea.

Jednym z najważniejszych, poza Jasną Górą, punktów na pielgrzymkowej mapie Polski jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Obiekt, w którym znajdują się relikwie św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, przyciąga pielgrzymów z kilkudziesięciu krajów świata. W skład sanktuarium wchodzą między innymi: zabytkowy zespół klasztorny z obrazem Jezusa Miłosiernego, nowoczesna bazylika oraz dom duszpasterski.

Coraz więcej osób odwiedza też Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miejsce, które nazywane bywa „polską Jerozolimą”, składa się z bazyliki i klasztoru oraz 42 kaplic i kościołów dróżek. Największe rzesze turystów przyciągają barwne misteria paschalne, które odgrywane są w okresie Wielkiego Tygodnia.

Największy kościół w Polsce, Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, to kolejne miejsce, które rokrocznie odwiedzają setki tysięcy pątników. Sanktuarium znajduje się na wielu trasach pielgrzymkowych do Częstochowy, ale samo też jest celem wędrówek – z Konina w każdą pierwszą sobotę miesiąca o północy zaczyna maszerować tam kilkaset osób.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też Wadowice, które znajdują się na trasie szlaku bł. Jana Pawła II, obejmującego Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Ludźmierz. W ostatniej z wymienionych miejscowości znajduje się Sanktuarium Maryjne o godności Bazyliki Mniejszej.

Zdecydowana większość sanktuariów pielgrzymkowych to ośrodki lokalne. Niektóre z nich mogą pochwalić się wielowiekową historią i tradycją. Często to także ciekawe architektonicznie obiekty, które mogą stanowić cel weekendowych wycieczek.

Czy byliście kiedyś na pielgrzymce? Gdzie? Jak oceniacie ten wyjazd? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz