Uzdrowiska w Małopolsce

Podróże    
ocena

W Małopolsce znajduje się klika ośrodków, pełniących funkcję uzdrowiskową.

Uzdrowiska w Małopolsce

sxc.hu

Do niezwykle atrakcyjnych ze względu na walory lecznicze wód jak i turystyczne należą ośrodki znajdujące się na terenie Beskidu Sądeckiego. Do jednych z najbardziej znanych należy Krynica-Zdrój. Uzdrowisko powstało w XIX wieku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością wśród kuracjuszy oraz turystów. Znajduje się tutaj, m. in. Muzeum Nikifora, słynnego malarza. Oprócz tego warto pospacerować po deptaku i centrum, wybrać się na Górę Parkową, do Parku Zdrojowego, Parku Słotwińskiego i Słotwin, Krynicy Dolnej i Doliny Czarnego Potoku.

Szczawnica to również pięknie położone miasto w sercu Pienińskiego Parku Narodowego. Turystyka uzdrowiskowa opiera się na wodzie leczniczej o nazwie szczawa. Obecnie kuracjusze oraz turyści mogą pić wodę z ujęć o nazwach „Stefan”, „Józefina”, „Magdalena”, „Szymon”, Wanda” oraz „Waleria”. Poza tym miejscowość ta słynie z łagodnego klimatu. W Szczawnicy można podziwiać uzdrowiskową architekturę, wybrać się na szczyt Trzy Korony czy skorzystać z możliwości spływu tratwą na rzece Dunajec.

Uzdrowiska w MałopolsceFot. sxc.hu

W dolinie Popradu leżą dwa uzdrowiska, czyli Muszyna i Piwniczna. Oba miejsca przyciągają walorami leczniczymi oraz turystycznymi. W przypadku Piwnicznej wodami leczniczymi są szczawy. Jest to także miejsce, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych obiektów. Znajduje się tu, m. in. studnia z XVII wieku oraz działająca do dziś maszyna parowa z XIX wieku. A co się tyczy Muszyny, to można tu zobaczyć fragmenty murów i baszty zamku czy obronny kościół św. Józefa Oblubieńca, reprezentujący styl barokowy.

W Beskidzie Sądeckim znajdują się także mniejsze uzdrowiska. Są to: Żegiestów i Łomnica-Zdrój. Na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców leży Rabka, zaś w Beskidzie Niskim Wysowa i Wapienne. Nie można zapomnieć o podkrakowskich Swoszowicach i Krzeszowicach.

UWAGA!

Niewiele osób wie, że w Małopolsce znajdują się dwa uzdrowiska pod ziemią, gdzie leczy się inhalacją dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu. Taką propozycję dla zainteresowanych osób przygotowały kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni.

Czy byliście kiedyś w uzdrowisku? Co podobało Wam się najbardziej w tym miejscu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz