W góry z psem - jak zorganizować wyjazd?

Podróże    
ocena

Decydując się na wyjazd w góry, nie musimy zostawiać naszego czworonożnego przyjaciela w domu. Może to być mile spędzony czasu dla obu stron. Pod warunkiem, że przed wyjazdem i w trakcie pobytu zadbamy o klika szczegółów.

W góry z psem - jak zorganizować wyjazd?

sxc.hu

Zanim wyruszymy w góry, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał nasz pobyt. Chodzi tutaj szczególnie o odpowiedź na pytanie, czy będziemy zostawiali na długo zwierzę samo miejscu naszego noclegu. Jeśli brzmi ona tak, to mimo wszystko warto skorzystać, np. z propozycji hotelu dla zwierząt. Pamiętaj, że jako właściciel psa ponosisz odpowiedzialność za wszystkie szkody i straty poczynione przez twojego pupila.

Właścicieli psów na pewno ucieszy to, że w górach przybywa gospodarstw, hoteli czy ośrodków akceptujących obecność czworonogów. Informacji na temat tej bazy można szukać na stronach internetowych poświęconych zagadnieniu wakacyjnych wyjazdów ze zwierzętami. Poza tym klasyką jest podawanie informacji, czy w danym miejscu mogą przebywać psy. I jeśli tak, to na jakich warunkach.

Ze znalezieniem hoteli, ośrodków czy gospodarstw agroturystycznych, które akceptują zwierzęta nie ma raczej problemu. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pobyt w schroniskach górskich. Należy się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić dodatkowo za ta usługę. Średnie ceny kształtują się w przedziale 2,50-10 zł za dzień pobytu. Oczywiście, możemy spotykać się z wyższymi kwotami. Na szczęście, są też miejsca, gdzie nie trzeba płacić za psa. Warto wcześniej poinformować właścicieli, że planujemy przyjechać z psem. Jest to dobra praktyka. Poznamy wówczas szczegóły naszego pobytu w danym miejscu z czworonogiem. Dobrym zwyczajem jest wcześniejsze poinformowanie właścicieli, że przyjedziemy z psem. Obowiązkowo powinniśmy mieć ze sobą aktualną kartę szczepień, smycz i kaganiec. Możemy zostać poproszeni o zakładanie psu kagańca na otwartym terenie, trzymanie go na smyczy czy na wydzielonym do tego celu placu.

Pies powinien posiadać chip lub adresówkę (napisz na niej swój adres i numer telefonu). Nie zapomnij zabrać aktualnej książeczki szczepień, gdy wędrujesz po górach.

Psów nie można wprowadzać na teren wszystkich parków narodowych. Najczęściej jest tak, ze zwierzę musi być prowadzone na smyczy i mieć założony kaganiec. Jeśli chodzi o wędrowanie szlakami górskimi, to dobrym wyjściem jest unikanie zatłoczonych tras. Lepiej wybierać spokojniejsze i rzadziej uczęszczane szlaki. Należy się też zastanowić, czy dobrym wyjściem jest spuszczenie psa ze smyczy. Lepszym wyjściem wydaje się linka treningowa. Z jednej strony zapewnia psu swobodę, zaś z drugiej cały czas mamy nad nim kontrolę. Po pierwsze, w górach może się zgubić lub spaść w przepaść. Po drugie, pies może spotkać na trasie jakieś dzikie zwierzę.

Wydaje się także, że czworonogów nie powinno się zabierać na zbyt trudne szlaki górskie. Najlepiej sprowadzają się te o niższym stopniu trudności.

Czy Wasz czworonog wyjeżdża na wakacje z Wami? Gdzie go zabraliście? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz