Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

Podróże    
ocena

Samemu czy z biurem podróży? Wybór należy do nas. Obie formy wakacyjnych wyjazdów mają wady i zalety. W podróżach organizowanych na własną rękę o wiele spraw musimy zadbać przed wyjazdem. Korzystając z ofert biur podróży, możemy wybrać opcję, która niekoniecznie wiąże się ze sztywnym planem zwiedzania. W obu przypadkach pamiętajmy, by zadbać o własne bezpieczeństwo.

Wakacje na własną rękę czy z biurem podróży?

photoxpress.com

Jedną z największych zalet podróży samodzielnych jest to, że są one dużo tańsze od tych proponowanych przez biura podróży. Nie ma obecnie problemu z kupieniem biletów lotniczych, załatwieniem wiz i rezerwacją miejsc noclegowych. Wszystko to możemy zrobić sami i co ważne, to my decydujemy, gdzie będziemy spali i ile za to zapłacimy. Jeśli popełnimy błąd, będzie to nasz problem. Wakacje na własną rękę nie zwalniają nas od wykupienia ubezpieczenia. Oczywiście możemy tego nie robić, ale miejmy świadomość, że później za wszystkie działania podjęte np. przez służby medyczne danego państwa zapłacimy z własnej kieszeni. Ogromną zaletą wakacji organizowanych samodzielnie jest swoboda zwiedzania. Idziemy i oglądamy to, co chcemy. Nie musimy oglądać się na pozostałych wycieczkowiczów i nie musimy słuchać przewodnika. Minusem jest to, że do wszystkich obiektów musimy dojechać sami. Znaleźć połączenia, kupić bilety i zdać się na opisy zabytków lub wykupić opcję z przewodnikiem. W czasie samodzielnych wakacji dużo czasu traci się także na poszukiwania miejsc noclegowych (nie zawsze da się je zarezerwować wcześniej) i knajpek z dobrym jedzeniem. Z drugiej strony to ciekawsza strona podróżowania, nigdy nie wiemy, co przyniesie nam dzień.

Biura podróży prześcigają się w ofertach. Mają o kogo walczyć, bo Polacy wyjeżdżają coraz chętniej. Biura zapewniają nam ogromny komfort. Wchodzimy, mówimy kiedy możemy wyjechać i ile pieniędzy jesteśmy wstanie wydać. Agent zazwyczaj dość szybko wyszuka oferty dla nas. Zanim jednak podpiszemy umowę, przeczytajmy ją dokładnie. Trzeba wiedzieć co w ramach umowy gwarantuje nam biuro i jakie mamy zobowiązania wobec oragnizatora naszych wakacji. Sprawdźmy dokładnie jaki jest plan podróży, gdzie będziemy spali, jakie środki transportu i posiłki gwarantuje oragnizator, a także jakie są warunki odstąpienia od umowy i jakie obowiązują opłaty.

biuro podróży

Fot. Katarzyna Olchowska

UWAGA!

Pamiętajmy, że biuro musi mieć ważne ubezpieczenie i musi być wpisane do rejestru biur podróży, które prowadzi Urząd Marszałkowski danego województwa. Zanim zdecydujemy się na usługi biura, popytajmy wśród znajomych o opinie. Najlepiej korzystać ze sprawdzonej firmy. Informacje na ten temat znajdziemy też w Internecie.

Coraz więcej jest na polskim rynku turystycznym biur podróży, które organizują wyjazdy, ale dla mniejszych grup i na zamówienie. W takich podróżach jest coś z wypraw samodzielnych i coś z tych proponowanych przez biura. Możemy w taki sposób wyjechać w najdziksze rejony świata, mając świadomość, że nie jesteśmy sami. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób z duszą podróżnika, które nie mają odwagi, by zorganizować wyjazd samodzielnie, a chcą poczuć się jak na backpackerskiej wyprawie.

Jaki styl podróżowanie preferujecie? Czym się kierujecie planując wyjazd wakacyjny?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz