Wakacje z dzieckiem - na co zwrócić uwagę?

Podróże    
ocena

Wakacje z dziećmi to doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze, ale też i duże wyzwanie organizacyjne, przed jakim stają rodzice. Dlatego decyzję o miejscu, do którego się udamy, należy dobrze przemyśleć, a do samego wyjazdu starannie się przygotować.

Wakacje z dzieckiem - na co zwrócić uwagę?

sxc.hu

Dokąd zatem warto się wybrać z małymi dziećmi i na co należy zwrócić uwagę? Wszystko zależy od tego czy planujemy spędzić wakacje w kraju czy za granicą. Decydując się na wczasy w Polsce mamy ułatwione zadanie, gdyż łatwiej nam zasięgnąć informacji o wybranym miejscu, nie musimy się martwić o barierę językową w porozumiewaniu się z mieszkańcami danego regionu, a w razie nagłych wypadków czy też zdarzeń losowych mamy pewność uzyskania szybkiej pomocy bądź też nawet wcześniejszego powrotu do domu.

Oczywiście wakacje w kraju mają też swoje minusy. Jednym z nich jest sezonowość miejscowości turystycznych, co ma związek z polskim klimatem. Letni okres sprzyjający wypoczywaniu nad morzem jest stosunkowo krótki i trwa ok. 3 miesięcy, dodatkowo nigdy nie mamy gwarancji co do pogody. W górach z kolei sezon narciarski również nie trwa zbyt długo, na co ma wpływ krótkie zaleganie pokrywy śnieżnej na stokach. Problemem bywa również sama podróż do punktu naszej destynacji, która w zależności od tego z jakiej części kraju wyjeżdżamy, często bywa długa i  męcząca dla naszych pociech. Dlatego też planując wyprawę samochodem lub pociągiem powinniśmy uwzględnić czas samego przejazdu, wliczając przy tym również wszystkie postoje, na które - jadąc z dziećmi - warto przeznaczyć więcej czasu.

Można również rozważyć podróż samolotem, dzięki niej pokonujemy większe dystanse w krótszym czasie, co sprawia, że podróż z dziećmi staje się znacznie bardziej komfortowa. Naturalnie przemieszczanie się drogą powietrzną po Polsce nie jest najbardziej fortunnym pomysłem z powodu rzadkiej siatki połączeń wewnątrzkrajowych oraz wysokich kosztów, jakie się z tym wiążą. Dlatego na wycieczkę lotniczą z rodziną warto wybrać się za granicę. Nim zdecydujemy się na konkretny kraj bądź region, pamiętajmy o paru kwestiach, które sprawią, że nasze dzieci będą się świetnie bawić w nowym otoczeniu, a nam uda się odpocząć od codziennych obowiązków.

Niezależnie od wieku naszych dzieci najważniejsza jest dobra pogoda oraz dostępne na miejscu atrakcje. Jeśli chodzi o klimat przyjazny maluchom - nie należy przesadzać ze zbyt wysokimi temperaturami, ponieważ mniejsze dzieci bardzo źle znoszą upały. W związku z tym kraje północnej Afryki - takie jak Egipt czy Tunezja - w okresie lipca i sierpnia nie są dobrym pomysłem na rodzinne wczasy. Lepiej wybrać się w tym czasie do krajów europejskich, np. Włoch.

Ważne jest również, aby miejsce, do którego się udamy zapewniło najmłodszym rozrywkę w ciągu dnia. Może to być basen ze zjeżdżalniami, najlepiej aqua park na terenie obiektu lub w jego pobliżu. Doskonałym rozwiązaniem są również animacje organizowane w hotelu, dzięki którym będziemy mogli spokojnie odpocząć zostawiając dzieci pod opiekę wykwalifikowanego personelu, który zapewni naszym pociechom mnóstwo ciekawych zabaw. Kolejnym ze sposobów spędzenia rodzinnych wakacji w interesujący sposób jest wybranie sobie za cel podróży miejsca, które ma do zaoferowania atrakcje turystyczne jak np. park zoologiczny na Teneryfie. Najlepiej wybrać zwiedzanie w postaci jednodniowej wycieczki fakultatywnej, ponieważ programy w przypadku tygodniowych objazdówek bywają bardzo napięte i męczące nawet dla dorosłych.

Ponadto zasadnicze znaczenie ma również sam ośrodek, w którym postanowimy się zatrzymać. Powinien to być obiekt zlokalizowany bezpośrednio przy plaży – najlepiej, jeśli będzie ona piaszczysta. Pod tym względem miejscem godnym polecenia jest np. Maroko czy Hiszpania. Lepiej unikać plaż kamienistych i przedzielonych od hotelu ruchliwą ulicą. Sam budynek powinien być dostosowany do potrzeb rodziny podróżującej z dziećmi i posiadać udogodnienia, takie jak łóżeczka dziecięce (w przypadku dzieci do 2 roku życia) lub duże pokoje rodzinne; ewentualnie pokoje podwójne, łączone drzwiami (przy dostawkach powierzchnia pokoju znacznie się zmniejsza co wpływa na komfort zakwaterowania). Wiele obiektów posiada także dodatkowe krzesełka i specjalne menu dla dzieci w restauracjach, a praktycznie każdy hotel ma prócz basenu rekreacyjnego brodzik dla maluchów nieumiejących jeszcze pływać. Tego typu hotele ma w swojej ofercie m. in.: Turcja, bardzo aktywnie w ostatnich latach promująca swój kraj jako miejsce na rodzinne wczasy.

UWAGA!

Pamiętajmy, by - decydując się na wczasy za granicą - skorzystać z profesjonalnego biura podróży specjalizującego się w rodzinnych wczasach! Wtedy będziemy mieli gwarancję fachowej pomocy w wyborze oferty i sprawnej organizacji całego wyjazdu.

Co według Was jest ważne podczas wakacji z dzieckiem? Co należy zaplanować i przewidzieć? Co zabrać?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz