Wolsztyn - atrakcje

Podróże    
ocena

Parada Parowozów w Wolsztynie to impreza, która cieszy międzynarodową sławą. Co roku w długi majowy weekend do tego wielkopolskiego miasta przyjeżdżają lokomotywy z całej Europy. Można podziwiać ich przejazdy w różnych „artystycznych” układach i kombinacjach.

Wolsztyn - atrakcje

sxc.hu

Organizatorem imprezy jest parowozownia w Wolsztynie. Została ona zbudowana w 1907 roku. Jest najstarszym tego rodzaju obiektem w Polsce. Obecnie posiada również największą kolekcję lokomotyw parowych. Jedną z najbardziej znanych jest parowóz o uroczej nazwie „Piękna Helena”, który nadal kursuje na trasie, ciągnąc osobowe wagony. Przy parowozowni działa także muzeum, w którym można podziwiać ekspozycje związane z kolejową tematyką. Do sentymentalnych rarytasów należy m. n. zastawa stołowa z słynnego pociągu o nazwie Wars.

W trakcie trwania imprezy można wybrać się na przejażdżkę pociągami, które ciągną wspomniane parowozy oraz dokładnie się im przyjrzeć. Zdarza się również, że w czasie parady parowozów można zobaczyć miłośników kolejnictwa w strojach z epoki, gdy kursowały parowozy.

W tym roku (2011) zaprezentowało się 11 parowozów pochodzących z trzech krajów, czyli - Polski, Czech oraz Niemiec. Do Wolsztyna przyjechała m.in. jedna z najstarszych, bo licząca sobie aż 99 lat. lokomotywa z Chabówki. W Parowozowni odbyło się widowisko „Światło, Dźwięk, Para Show”, czyli pokazy lokomotyw w stylu artystycznym przy wykorzystaniu elementów zawartych w tytułowym haśle. Kursowały trzy pociągi retro, zaś chętni mogli przejechać się w kabinie maszynisty. Oprócz tego można było za darmo zwiedzać stałą ekspozycję muzealną, czasową wystawę plac plastycznych oraz wziąć udział w koncertach i występach artystycznych.

UWAGA!

Udział w imprezie jest zawsze bezpłatny, ale trzeba się liczyć z tym, że można mieć poważne problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania samochodu. Należy również pamiętać, że impreza ta odbywa się zawsze w długi majowy weekend. I najczęściej jest jednym z najważniejszych wydarzeń Dni Wolsztyna.

Byliście kiedyś w Wolsztynie? Co jeszcze warto według Was zobaczyć przy okazji wycieczki w to miejsce? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz