Wulkany w Polsce

Podróże    
ocena

Na terenie Polski nie ma obecnie żadnego czynnego wulkanu. Jednak nie oznacza to, że nie występowały one w przeszłości. Pozostałościami po nich mogą być m.in. skały magmowe czy bomby wulkaniczne. Wbrew pozorom, w naszym kraju jest sporo pozostałości po wulkanach i ich erupcjach.

Wulkany w Polsce

sxc.hu

- Lubańska Pokrywa Wulkaniczna – uważana jest za największą formację bazaltową w naszym kraju. Na obszarze znajdującym się pomiędzy Lubaniem, Zarębą, Kościelnikiem i Przylaskiem można obejrzeć ślady po ich pozostałościach. Można je podziwiać w parku miejskim (wpisanym na listę zabytków) w Kamiennej Górze. Do najbardziej interesujących miejsc należy tam pomnik przyrody, czyli kocioł po kamieniołomie bazaltu. Zwiedzanie tego miejsca ułatwia ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi opisującymi jego walory. Do intersujących pod w tym względem miejsc należą m.in. kamieniołomy: na Bukowej Górze, Zarębie Górnej, „Księginki ” (znajduje się tam trasa dydaktyczna);

- Leśniańska Pokrywa Wulkaniczna – to teren pomiędzy Leśną, Grabiszycami oraz Miłoszowem. Pozostałości po wulkanach można podziwiać m.in. w kamieniołomach: Leśna, Smolnik, Skoki. Największym z nich był kamieniołom Leśna.

- Czopy wulkaniczne można zobaczyć na wzgórzu Ostróżek i w Jałowcu;

- Szlak Wygasłych Wulkanów znajduje się pomiędzy Jaworem i Wleniem. Zaczyna się Legnickim Polu, następnie biegnie przez Jawor, Wąwóz Myśliborski, Proboszczów i Grodziec do Złotoryi. Ma on długość 85 km. Na tej trasie oznaczonej żółtym kolorem można podziwiać ślady, które świadczą o obecności wulkanów w tym rejonie. Pozostałościami po wulkanach są m.in.: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka, Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina. W rezerwacie „Wilcza Góra” znajduje się na górze pomiędzy Złotoryją a Wilkowem. Jest to rezerwat przyrodniczo-geologiczny. Można tutaj podziwiać to, co pozostało z trzeciorzędowego wulkanu. Ciekawostkę stanowi fakt, że znajduje się tutaj kopalnia bazaltu, który wykorzystano do budowy m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Znajdują się tutaj także dwie groty skalne: jaskinia Wilcza Jama i Niedźwiedzia Jama.

W Ostrzycy Proboszczowickiej można podziwiać górę o nietypowym kształcie. Jest to środek wulkanu, czyli komin wulkaniczny. W celu ochrony walorów geologicznych tego miejsca utworzono tam Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Małe Organy Myśliborskie znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, na wzgórzu Rataj (niedaleko Myśliborza).

Zwiedzaliście kiedyś pozostałości po wulkanach w Polsce? A może udało się Wam zobaczyć prawdziwy wulkan? Czekam na Wasze opinie w komentarzach.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz