Wymiana mieszkań na wakacje - jak to działa?

Podróże    
ocena

To najprostszy układ, jaki można wymyślić. Ty za darmo mieszkasz w Nowym Jorku, Sydney lub Barcelonie. W zamian za to do Ciebie przeprowadza się na chwilę Amerykanin, Australijczyk lub Hiszpan. Wymiana mieszkań to łatwy sposób na tanie podróżowanie po świecie.

Wymiana mieszkań na wakacje - jak to działa?

fot. Michał Osienkiewicz

Koszty noclegu to przeważnie lwia część budżetu podróżnika. Nawet jeżeli unikasz wygodnych hoteli klasy biznes, na dłuższą podróż musisz odłożyć sporą sumę, którą przeznaczysz na opłacenie hosteli czy schronisk. Duża grupa ludzi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, decyduje się na nocleg w namiocie lub na lotnisku. Doskonale rozpoznawalna i popularna jest w Polsce również idea CouchSurfingu.

Ale nie gorszym pomysłem na tanie podróże jest też system wymiany mieszkań. W Internecie jest wiele serwisów, które umożliwiają nam udostępnienie informacji o naszym domu oraz dostęp do bazy osób potencjalnie zainteresowanych wymianą. Za korzystanie z większości z tych serwisów musisz wnieść niewielką opłatę – nie więcej niż kilkaset złotych rocznego abonamentu lub zaledwie kilkadziesiąt złotych za jedną dokonaną wymianę. Jak nietrudno wyliczyć, poniesione koszty zwracają się błyskawicznie.

Dzięki wymianie mieszkań możesz liczyć nie tylko na oszczędzenie pieniędzy, które przeznaczyłbyś na hotel. W kuchni sam możesz przygotowywać tanie jedzenie, a właściciele mieszkania na pewno udzielą Ci wskazówek, co warto zobaczyć w ich miejscowości i jak zrobić to najtaniej. Mogą też poprosić Cię, byś podczas pobytu w ich domu odbierał nadchodzącą pocztę, podlewał kwiatki lub karmił rybki – w idei wymiany mieszkań najważniejsza jest zasada wspólnych korzyści.

Od czego zacząć, by móc uczestniczyć w wymianach? Najpierw powinieneś zarejestrować się w odpowiednim serwisie internetowym. Opublikuj szczegółowy opis swojego domostwa oraz zdjęcia, które przedstawią jego wnętrze. Nie wstydź się małego mieszkania czy niewyremontowanej łazienki – nie muszą one stanowić żadnej przeszkody dla żądnych nowych doświadczeń podróżników z drugiego końca świata. Nie próbuj też ubarwić swojego otoczenia – powinieneś opisać jego zalety, ale i mankamenty.

Kiedy przedstawisz już swoją ofertę, możesz zacząć poszukiwania. W bazie znajdziesz domy, które różnią się wielkością i położeniem. Możesz filtrować wyniki, określając swoje preferencje – mieszkanie w centrum miasta lub na przedmieściach, dom w małym miasteczku lub na wsi, domek letniskowy w górach lub nad jeziorem. Nie ma sztywnych zasad, które określałyby, kogo będzie najłatwiej przekonać do wymiany. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz ochotę wprowadzić się do dużego domu rodzinnego, najprawdopodobniej będziesz musiał zaoferować coś podobnego, ponieważ Twoimi partnerami będą rodzice z dziećmi.

Pytając o możliwość dokonania zamiany, pisz indywidualne wiadomości, w których szczerze opiszesz, dlaczego właśnie to miejsce jest dla Ciebie atrakcyjne. Swoją ofertę przedstaw ciekawie lub zabawnie, używając poprawnej angielszczyzny – to zwiększy Twoje szanse. Bezpieczeństwo systemu wymiany mieszkań zapewnia nie tylko zasada wzajemnego zaufania, ale również długotrwała korespondencja z wybranym partnerem oraz system weryfikacji i komentarzy. Można również wypełnić umowę wymiany lub gościny, co będzie stanowiło dodatkową asekurację.

Czy korzystaliście kiedyś z takiego rozwiązania? Dajcie znać jakie macie wrażenia!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz