Wynajem samochodu na wakacje - co trzeba wiedzieć?

Podróże    
ocena

Zwiedzanie państwa wynajętym samochodem to jedna z opcji spędzenia wakacji. Są państwa, gdzie wynajęcie auta będzie absolutnie konieczne, w innym będzie to niemożliwe albo bardzo drogie. Są także kraje, w których do wynajęcia samochodu potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy. Jak w przypadku każdej wakacyjnej operacji, tak i tu musimy zebrać jak najwięcej informacji i dopiero później podjąć decyzję.

Wynajem samochodu na wakacje - co trzeba wiedzieć?

photoxpress.com

Wynajęcie samochodu może być konieczne, kiedy jesteśmy na wakacjach zorganizowanych samodzielnie. Jedną kwestia jest dojechanie na miejsce, zupełnie inną pozostaje sprawa poruszania się po danym kraju. Auto bez większego problemu wynajmiemy w większości państw europejskich. Może to być Chorwacja, Hiszpania lub Rumunia. Ceny wynajmu są bardzo różne (średnio jest to kilkadziesiąt złotych dziennie, ale możnae zapłacić też dużo więcej). Są one wyliczane dla danego państwa i miasta. Pod uwagę brany jest również czas wynajmu i rodzaj samochodu. Na wysokość opłat ma ponadto wpływ firma, która świadczy usługi. Oferty firm wynajmujących auta są bardzo różne. Decydując się na usługi jednej z nich sprawdźmy, co zawiera cena. Czego dotyczą ubezpieczenia, ile kosztuje zwrot samochodu w innym kraju itd. Są firmy, które wynajmą nam auto na kilku kontynentach. Będzie na nas czekało na lotnisku, a wszystko załatwimy, nie wstając od komputera. Rezerwacja wynajmu samochodu on-line to świetne rozwiązanie dla osób niezdecydowanych. Mogą porównać oferty wielu firm i wybrać dla nas najlepszą. Z drugiej jednak strony tańsze może okazać się wynajęcie samochodu już po przyjeździe do danego kraju.

Są kraje, w których zwiedzanie bez samochodu będzie wręcz niewykonalne. Do państw tych należą bez wątpienia Stany Zjednoczone. Wynajęcie auta jest tam sprawą dość prostą. Najlepiej jest to zrobić na lotnisku. Przy wynajmie auta w USA trzeba mieć przynajmniej ważne od roku prawo jazdy i koniecznie kartę kredytową. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu umowy, kwestia ubezpieczenia i ewentualnych napraw może być bardzo ważna w razie kłopotów.

UWAGA!

W Stanach Zjednoczonych popularny jest inny sposób korzystania z cudzych aut, to tzw. driveaway, czyli dostarczenie samochodu na miejsce. Nie płaci się za wynajem, ale jedynie za benzynę. Dostajemy do rąk auto, które musimy odprowadzić pod wskazany przez firmę adres. Samochody należą do osób, które nie mają czasu na jeżdżenie po kraju, wsiadają do samolotu, a auto czeka na dostarczenie. Jednym z warunków skorzystania tej opcji jest posiadnie międzynarodowego prawa jazdy.

Dokument ten jest także niezbędny kiedy chcemy wynająć samochód w Japonii, Chinach, Egipcie i wielu innych krajach. Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, który wydają starostwa powiatowe. Nie wymaga ono zdawania żadnych dodatkowych egzaminów. Składamy tylko wniosek, który musi zawierać kopie ważnego prawa jazdy, jakie już posiadamy. Wnosimy także opłate.

Wynajęcie samochodu nie jest tanie. Do opłaty za samo auto musimy także doliczyć cenę benzyny. Przed podjęciem ostatecznej decyji rozważmy więc kwestię skorzystanie z innych środków lokomocji. W wielu krajach znajdziemy np. dużo tańszą opcje wynajęcia roweru.

Jakim środkiem transportu przemieszczacie się podczas wakacji? Co jest dla Was najważniejsze podczas podróży?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz