Zabytki UNESCO w Małopolsce

Podróże    
ocena

Na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego wpisano 13 obiektów, pochodzących z Polski. Aż 8 z nich znajduje się na terenie województwa małopolskiego.

Zabytki UNESCO w Małopolsce

sxc.hu

Największą grupę tworzą zabytki architektury drewnianej. Chodzi tutaj o cztery kościoły, które wpisano na listę UNESCO. Są to:

1. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim z XV wieku (przy jego budowie nie użyto ani jednego gwoździa) – należy pamiętać, że nie można go zwiedzać w niedzielę. Natomiast od poniedziałku do piątku w następujących godzinach: 9.00–12.00, 14.00–16.30. W soboty od. 9.00–12.00.

2. Kościół św. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej z XVI wieku - zwiedzanie tylko po wcześniejszym ustaleniu (tel. 0-18/3518585).

3. Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej z XVI wieku – zwiedzanie tylko po uzgodnieniu (tel. 0-13/4476396).

4. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej z końca XV wieku - zwiedzanie tylko po wcześniejszym uzgodnieniu (e-mail:parlipn.icam@tarnow.opoka.org.pl lub tel.0-14/ 6852601, 6852110);

Oprócz tego na listę UNESCO wpisano mające aż 700 lat średniowieczne rozwiązanie miejskie wraz z dzielnicami: Stradomiem i Kazimierzem historyczne centrum Krakowa.

Niewiele osób zwiedzających dawny, hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wie, że został on wpisany na listę UNESCO. Działa tu Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Warto zaznaczyć, że jest ono czynne przez cały rok. Poza tym wstęp jest bezpłatny, ale nie można zwiedzać bez przewodnika.

OświęcimFot. sxc.hu

Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO jako drugi, polski obiekt. Nieprzerwanie od XIII wieku w tym miejscu wydobywana jest sól. Kopalnia składa się z 9 poziomów. Do tej pory powstało 2000 tysiące komór oraz 350 km korytarzy. Do dyspozycji turystów oddano zaledwie 2 km trasy turystycznej, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Poza tym stworzono tam ogromny kompleks turystyczno-kulturalno-rekreacyjny. Ze względu na walory zdrowotne miejsca utworzono także sanatorium dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Kopalnię soli można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Trwa to około 3 godzin.

WieliczkaFot. sxc.hu

Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najważniejszych sanktuariów w Polsce. Powstało w XVII wieku na wzór Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Sanktuarium w Kalwarii tworzą Bazylika Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor Bernardynów i tzw. Dróżki Kalwaryjskie (zespół kościółków, kaplic, kapliczek, figur i mostów). To malownicze miejsce jest często nazywane „polską Jerozolimą”.

Który z tych zabytków należy do Waszych ulubionych? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz